Velike razlike med bankami ter visoki prihranki ob zamenjavi

Ne ostajajte zvesti izbrani banki za vsako ceno!

Članek slika

Avgusta so na zvezi pod drobnogled vzeli stroške poslovanja z osebnim računom in ugotovili velike razlike med bankami ter posledično velike prihranke za potrošnike ob zamenjavi banke.

Cene storitev v plačilnem prometu naraščajo že od konca leta 2005. Pri tem prednjačijo velike banke, male pa jim sledijo, opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije.

Na zvezi tako poudarjajo, da je višanje in uvedba dodatnih provizij za banke zelo donosen vir prihodkov, od potrošnika pa je odvisno, kako bo ukrepal v primeru visokih stroškov poslovanja z osebnim računom. Kot pravijo, je zamenjava banke zalo preprosta, prihranki za potrošnika pa lahko zelo veliki.

Primerjava letnih stroškov poslovanja na bančnem okencu tako kaže, da lahko potrošnik s prehodom od najmanj do najbolj ugodne banke prihrani do 146 evrov.

»V ZPS potrošnikom svetujemo, da pred sklenitvijo depozita preverijo ponudbo pri konkurenci in da ne ostajajo zvesti izbrani banki za vsako ceno,« poudarja  Boštjan Krisper.

Prek Bančnih okenc najdražje pri Banki Koper, najceneje pri Delavski hranilnici

Najvišji stroški poslovanja z osebnim računom prek bančnih okenc so tako v Banki Koper (231,30 evra). V prvi peterici najdražjih sledijo Unicredit banka Slovenija (220,40 evra), Nova Kreditna banka Maribor (NKBM) (210,09 evra), Banka Sparkasse (197,88 evra) in Nova Ljubljanska banka (NLB) (197,16 evra).

V peterici najbolj ugodnih bank po tem kazalcu so Poštna banka Slovenije (123,33 evra), Probanka (114,56 evra), Deželna banka Slovenije (114,34 evra), Hranilnica Lon (93,12 evra) in Delavska hranilnica (85,46 evra).

Kako do najbolj ugodnih kreditov, depozitov in ostalih bančnih produktov.

Prek spleta najdražje pri NKBM, najceneje pri Probanki

Med bankami so manjše razlike, ko gre za letne stroške poslovanja prek spletne banke, potrošniki, ki prevladujoče uporabljajo storitve spletnega bančništva, pa lahko s prehodom z najmanj na najbolj ugodno banko prihranijo do 60 evrov.

Najvišji stroški poslovanja z osebnim računom prek spletne banke so tako pri NKBM (111,45 evra), sledijo pa Banka Koper (101,70 evra), NLB (99,12 evra), SKB banka (90,72 evra) in Banka Celje (89,61 evra).

Najcenejše so medtem Probanka (68,36 evra), BKS banka (61,40 evra), Banka Sparkasse (56,04 vera), Hranilnica Lon (55,68 evra) in Delavska hranilnica (51,38 evra).

Provizije so za banke donosen posel

Podatki sicer veljajo za potrošnika, ki mesečno plača dva plačilna naloga in štiri posebne položnice, po eno neposredno bremenitev in trajni nalog, trikrat dvigne denar na bankomatu druge banke in uporablja kreditno kartico. Individualne prihranke lahko potrošniki ugotovijo z vnosom podatkov v primerjalnik na spletni strani zveze.

V zvezi pojasnjujejo, da so banke odkrile, da so provizije zelo donosen posel. Pri zviševanju provizij namreč po njihovih navedbah računajo na to, da občasni majhni dvigi posameznih stroškov potrošnikov ne bodo preveč razburili in da se ne bodo lotevali primerjav med bankami. Poleg tega banke uvajajo tudi plačljivost storitev, ki so bile doslej brezplačne.

Slovenski potrošniki plačujemo več

»Slovenski potrošniki v EU kontekstu za vsakodnevno poslovanje z banko plačujemo zelo veliko, tudi do nekajkrat več kot v nekaterih razvitih državah. Vendar višje cene storitev nikakor niso odraz višje kakovosti storitev. Z dobički iz tega področja banke predvsem pokrivajo izgube iz preteklih let, ki so jih s slabim poslovanjem zakrivile same,« dodaja Boštjan Krisper.

Ne ostajajte zvesti izbrani banki za vsako ceno!

V primerjavi z junijsko ponudbo je devet bank obrestne mere depozitov zvišalo, pri dveh bankah pa je ponudba manj ugodna. »V ZPS potrošnikom svetujemo, da pred sklenitvijo depozita preverijo ponudbo pri konkurenci in da ne ostajajo zvesti izbrani banki za vsako ceno,« poudarja  Boštjan Krisper. Potrošniki, ki npr. razmišljajo o trimesečnem varčevanju, si najvišjo obrestno mero lahko obetajo pri Probanki, ki ponuja 2,5 odstotne obresti, tisti, ki se odločajo za nekoliko daljše, enoletno obdobje, pa bodo svoje prihranke najbolj oplemenitili z izbiro depozita pri Factor banki ali Probanki s 3,3 odstotno obrestno mero.

Kako do najbolj ugodnih kreditov, depozitov in ostalih bančnih produktov.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja