Nadaljevanje trenda ugotavljamo na grafikonih tudi na podlagi cenovnih vzorcev, ki jih delimo na vzorce nadaljevanja in vzorce obrata trenda.
Nadgradite svoje znanje z udeležbo na brezplačnih spletnih seminarjih, ki jih za vas organizira TradePort ekipa.
O slednjih smo že pisali v članku z naslovom “Kako ugotoviti, če je trend še živ (2.del)”. V tem članku bom predstavil vzorce nadaljevanja trenda, ki jih uporabljam tudi sam.
POMEMBNO: Za razumevanje cenovnih vzorcev morate biti najprej seznanjeni s tehniko risanja trendnih linij. O tem je v članku "Kako prepoznati trend na borzi (2.del)" že pisal Nikola.
Čeprav sem v prejšnjih člankih že omenil, moram zaradi pomembnosti ponovno izpostaviti, da se cenovni vzorci oblikujejo na grafikonih zaradi čustvenega obnašanja (trgovanja) množice trgovalcev. Predpostavka, da se zgodovina ponavlja, je osnova za delovanje tehnične analize. Seveda pa moramo upoštevati, da je obnašanje množic je predvidljivo, a nikoli povsem zanesljivo.
POMEMBNO: Čeprav je logika delovanja bolj ali manj ista za vse cenovne vzorce, 100 % zanesljiv cenovni vzorec ne obstaja. S popolno gotovostjo ni mogoče napovedati prihodnjega premika tečajev. Cenovni vzorci so uporabni predvsem zato, ker na podlagi izkušenj pridobljenih na podobnih situacijahv preteklosti, verjetnost uspeha obračamo sebi v prid.
Enako kakor pri vzorcih obrata trenda, velja pri vzorcih nadaljevanja trenda, da so bolj pomembni, če se oblikujejo v okolju trenda. Če opazimo vzorec v razmerah, ko trenda ni, je precej manj pomemben in prav tako namiguje na manjši premik tečaja, kakor če bi se oblikoval v okolju trenda.
Simetrični trikotnik - v praksi mu rečemo tudi enakostranični trikotnik, ali pa enakokraki trikotnik, ki se v praksi izkaže za najbolj pogosto obliko. Njegov izvirni naziv v angleščini je “Simmetrical Triangle”.
Slika 1: Primer simetričnega oziroma enakostraničnega trikotnika
Oblikovanje simetričnega trikotnika pomeni začasno konsolidacijo znotraj trenda. Na grafikonu včasih celo izgleda, da se je trend prekinil, prične pa se oblikovati ta vzorec. Na zgornji sliki je vidno, da zgornja stranica vzorca, ki poteka po vrhovih in spodnja stranica, ki poteka po dolinah, konvergirata druga proti drugi. Ne kupci, kakor tudi ne prodajalci, niso v zadostni prevladi, da bi jasno usmerili gibanje tečaja. Simetrični trikotnik sam zase ne pove, v katero smer se bo tečaj premaknil. To nam pove šele preboj ene izmed stranic. Katero stranico bo prebil, zgornjo ali spodnjo, je odvisno od prehodnega trenda.Bolj podrobno bom o tem pisal v naslednjem članku.
POMEMBNO:Kadar opazim simetrični trikotnik pogosto rečem, da je moč kupcev in prodajalcev v ravnovesju. Vzorci konsolidacije se pogosto pojavijo tudi pred ekonomskimi in poslovnimi objavami.
NASVET: Kadar se vzorec simetričnega trikotnika oblikuje v okolje izrazitega trenda, je le malo verjetno, da do nadaljevanja trenda ne bi prišlo.
Pravokotni trikotnik obrnjen navzgor ali navzdol - vzorcu pravimo kar naraščajoč ali pa padajoč trikotnik. Ta poimenovanje sicer ni pravilno, a se je uveljavilo v praksi uveljavilo. Izhaja iz angleškega ‘Ascending Triangle' oziroma ‘Descending Triangle'
Slika 2: Primer pravokotnega trikotnika obrnjenega navzgor
Naraščajoč trikotnik, ki ga lahko vidimo na zgornji sliki, se oblikuje, ko kupci ne uspejo prebiti določenega odpora. Na zgornji sliki je označen z vodoravno črto. Istočasno se skupina prodajalcev vse težje upira pritiskom kupcev, saj so doline vse višje. Praviloma se v takšnih primerih zgodi preboj na zgornjo stran.
Poudarek je na besedi praviloma. Po mojih izkušnja temu ni vedno tako. V redkih primerih se lahko namreč zgodi, da je odpor vseeno premočan in kupci v danem trenutku preprosto nimajo dovolj vztrajnosti.
NASVET: Nikoli slepo ne zaupajte v vzorce, če še niso potrjeni. Trgovanje na podlagi pričakovanja po oblikovanju vzorca je povsem nekaj drugega, kakor trgovanje na podlagi že potrjenega vzorca. Predvsem je bolj tvegano. Vzorec kateregakoli trikotnika je potrjen, ko tečaj prebije njegovo stranico.
Slika 3: Primer pravokotnega trikotnika obrnjenega navzdol
Določanje cilja
Podobno, kot sem že pisal v članku z naslovom “Kako ugotoviti, če je trend še živ (2.del)” lahko tudi v primeru vzorcev nadaljevanja trenda na podlagi samega vzorca določimo cilj pričakovanega premika. Pri trikotnikih za to vedno uporabimo velikost osnove stranice (osnovnice), ki jo projeciramo na mesto preboja vzorca. Več o tem v spodnjem videu zapisu.
NASVET: Vzorca trikotnika ne upoštevajte, če gibanje tečaja vzorec povsem zapolni. Preboj vzorca trikotnika je iz tehničnega vidika, glede na moje izkušnje, najbolj zanesljiv, če se zgodi v zadnji tretjini vzorca.
Slika 4: Primer vzorca, ki ga je gibanje tečaja zapolnilo