Obrate trenda ugotavljamo tudi na podlagi cenovnih vzorcev, ki se oblikujejo na grafikonih. Cenovne vzorce delimo na vzorce nadaljevanja in vzorce obrata trenda. V tem članku bom predstavil najpomembnejše vzorce obrata, ki jih pri trgovanju uporabljam tudi sam.
Nadgradite svoje znanje z udeležbo na brezplačnih spletnih seminarjih, ki jih za vas organizira TradePort ekipa.
POMEMBNO: Za razumevanje cenovnih vzorcev morate biti najprej seznanjeni s trendnimi linijami. O slednjih je v članku “Kako prepoznati trend na borzi (2.del)” že pisal Nikola.
Osnova delovanja cenovnih vzorcev je predpostavka tehnične analize, da se zgodovina ponavlja. Oblikujejo se zaradi čustvenega obnašanja (trgovanja) množice trgovalcev. Ko jih opazimo lahko s povečano verjetnostjo uspeha predvidevamo prihodnji premik cene in iščemo primerno trgovalno priložnost.
POMEMBNO: Čeprav je logika delovanja bolj ali manj ista za vse cenovne vzorce, 100 % zanesljiv cenovni vzorec ne obstaja. S popolno gotovostjo ni mogoče napovedati prihodnjega premika tečajev. Cenovni vzorci so uporabni predvsem zato, ker na podlagi podobnih situacij iz preteklosti verjetnost uspeha obračamo sebi v prid.
NASVET: Isti cenovni vzorci lahko v praksi na grafikonih izgledajo različno. Prepoznavanje njihovih oblik je zato z več izkušnjami lažje. Prav zato v TradePortovi trgovalni sobi skupaj preverjamo in ocenjujemo cenovne vzorce.
Cenovni vzorci, ki nakazujejo na obrat trenda so bolj pomembni, če se oblikujejo po močnem trendu. Včasih opazim, da se vzorci obrata oblikujejo tudi, ko trenda ni. Takrat jih ni smiselno upoštevati. Trgovalci jih sicer opazijo in se nanje odzovejo, a je potencial premika tečaja precej manjši in precej bolj nezanesljiv.
Dvojni vrh in dvojno dno - to je morda najbolj pogost in prepoznaven vzorec obrata trenda. Označuje pomembnejše obrate. Oblikuje se po močnem trendu in daje trgovalcu opozorilni signal, da se obeta pomembna sprememba v trendu. Vzorec se oblikuje, ko tečaj dvakrat testira odpor ali podporo, ki je ne uspe prebiti. Vzorec je potrjen šele takrat, ko je prebit nivo vratne linije. Razdaljo med odporom ali podporo in vratno linijo je smiselno uporabiti pri določanju pričakovanega cilja.
Slika 1: Primer vzorca dvojnega vrha
Trojni vrh in trojno dno - to je manj pogost vzorec in se od dvojnega vrha/dna razlikuje le po še enem dodatnem neuspelem testiranju odpora/podpore. V procesu oblikovanja tega vzorca ga lahko trgovalci zamenjajo z dvojnim vrhom/dnom in prehitro vstopijo v pozicijo. Prav to je najboljši primer, zaradi česar vedno poudarjam, da je vedno potrebno počakati, da se vzorec potrdi, šele nato ga lahko 'trgujemo'.
NASVET: Vzorec je potrjen šele s prebojem vratne linije.
Slika 2: Primer vzorca trojnega vrha
Glava z rameni in obrnjena glava z rameni - je najbolj popularen in po mojih izkušnjah tudi zelo zanesljiv vzorec. Tudi tukaj ne smemo pozabiti, da je potrjen šele s prebojem vratne linije; ko se to zgodi, je verjetnost, da se bo tečaj premaknil v nasprotno smer predhodnega trenda, velika.
Slika 3: Primer vzorca glave z rameni
NASVET: Razdaljo med vratno linijo in dvojnim/trojnim vrhom oziroma razdaljo do vrha glave uporabljam kot ‘teoretični cilj’ pričakovanega premika po preboju vratne linije. Podobno velja tudi za naslednji vzorec zagozde. V TradePortovi trgovalni sobi pri spremljanju vzorcev vedno opozorim tudi na ta možni ‘cilj’ premika.
Naraščajoča in padajoča zagozda - to je manj znan in uporabljan vzorec. Smiselno je, da trgovalec postane nanj pozoren šele po tem, ko mu gre od rok že dobro prepoznavanje ostalih zgoraj naštetih vzorcev. Naraščajoča zagozda se oblikuje med podporo in odporom, ki nista vodoravna, temveč sta obrnjena v isto mer, a pod drugačnim kotom.
V primeru naraščajoče zagozde imamo opraviti z vedno višjimi dolinami, medtem ko novi vrhovi ne dosegajo enako močne rasti. Prihaja do napetosti med prodajalci in kupci, ki se pogosto prelevi vsaj v popravek trenda.
Vzorec zagozde pomeni obrat trenda le, če je zagozda naraščajoča in je predhodni trend pozitiven in obratno; če je zagozda padajoča in je predhodni trend negativen.
Slika 4: Primer vzorca naraščajoče zagozde