Donosnejši od razvitih

Članek slika

Pozornost vlagateljev je v zadnjih mesecih usmerjena pretežno na razvite trge, a dejstvo je, da so delnice na trgih v razvoju letos povprečno za okoli pet odstotnih točk donosnejše od delnic z razvitih trgov.

Kitajska, največje gospodarstvo po metodi kupne moči, je lani na papirju dosegla 6,7-odstotno rast BDP. Vladni cilj je bil s tem izpolnjen in glede na »moč« njihovih napovedi bo gospodarstvo letos zraslo za okoli 6,5 odstotka. Če smo skeptični do uradne ocene, se lahko opremo na podatke o gibanju industrijske proizvodnje (šestodstotna rast), investicij v stalna sredstva (8,9-odstotna rast) ali o proizvodnji električne energije (približno sedemodstotna rast).

Indija, ki je po kupni moči četrto največje gospodarstvo, je lani po rasti BDP prehitela Kitajsko. Padajoča stopnja rasti cen je centralni banki omogočila dve znižanji obrestnih mer, kar je spodbudno vplivalo na gospodarsko aktivnost. Sedemodstotna rast sicer ni maksimum, ki ga je bila Indija zmožna v zadnjih letih, še vedno pa gre za najvišjo rast med večjimi svetovnimi ekonomijami. Po šoku, ki ga je novembra in decembra sprožila odločitev o ukinitvi velikega dela gotovinskega obtoka, si je gospodarstvo letos opomoglo, napovedi rasti BDP konec leta pa segajo vse do 6,8 odstotka.

Rusija je lani imela ničelno gospodarsko rast. Padec cen nafte in sankcije so botrovali k recesiji leta 2015, ki pa jo država počasi premaguje. Anketni kazalniki gospodarske aktivnosti kažejo na krepitev rasti, vztrajno pa se zmanjšuje tudi zadržanost potrošnikov.

Surovinsko krizo je občutila tudi Brazilija, kjer pa so politične afere še dodatno poglobile recesijo. Novemu predsedniku Temeju je uspelo vzpostaviti tako politično stabilnost, da dogajanja v vladi in parlamentu ne spremljamo več dnevno. Poslovno zaupanje se počasi krepi, napovedi letošnje rasti BDP pa kažejo, da bo po dveh letih zopet pozitivna.

Avtor: Gorazd Belavič, Triglav Skladi

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja