Žito kupila Podravka; za delnico 180,10 evra

Članek slika

Konzorcij prodajalcev pod vodstvom Slovenskega državnega holdinga (SDH) je danes s hrvaško družbo Podravka podpisal pogodbo o prodaji 51,55 odstotka delnic prehrambene družbe Žito. Podravka bo za vsako Žitovo delnico odštela 180,10 evra, po zaključenem prenosu teh delnic pa namerava objaviti ponudbo za prevzem še preostalih.

S prodajo so zadovoljni tako prodajalci kot kupec

"Iztržili smo najvišjo možno ceno in presegli začetna pričakovanja," je na skupni novinarski konferenci v Ljubljani dejal predsednik uprave SDH Matej Pirc. Pomembno se mu tudi zdi, da je Žito dobilo strateškega investitorja iz prehrambene industrije z jasno vizijo za razvoj.

Poleg SDH so pogodbo o prodaji podpisali še ostali člani prodajnega konzorcija, in sicer Modra zavarovalnica, KD Kapital, KD Skladi, Adriatic Slovenica in NLB Skladi. Skupaj nekaj več kot 33 milijonov evrov kupnine bodo prejeli po izpolnitvi odložnih pogojev.

Podravka želi po besedah predsednika uprave skupine Podravka Zvonimirja Mršiča Žitu omogočiti, da še bolj internacionalizira svoje poslovanje in ponudi svoje izdelke še večjemu številu potrošnikov.

"Naš cilj pri tem nakupu je bil, da obe podjetji v prihodnje rasteta, še boljše poslujeta," je dejal Mršič. Na vprašanje, ali bodo ohranili sedanje število Žitovih zaposlenih in lokacij, je odgovoril, da konkretnih načrtov še nimajo, vendar pa želijo povečevati prodajo blagovnih znamk obeh proizvajalcev.

S prodajo je zadovoljen tudi predsednik uprave Žita Janez Bojc. "S Podravko dobivamo strateškega partnerja, ki bo omogočil doseganje naših strateških načrtov," je dejal.

Uprava Žita je zaradi postopka prodaje večinskega deleža družbe danes Ljubljanski borzi posredovala zahtevo za začasno zaustavitev trgovanja z delnicami družbe, kar je borza tudi storila. Z Žitovimi delnicami se danes tako ne bo trgovalo.

Eno največjih slovenskih prehrambenih podjetij

Žito je eno največjih slovenskih prehrambenih podjetij in kot največji odkupovalec v Sloveniji pridelane pšenice pomemben člen slovenske žitne verige. Ponaša se ponaša s številnimi uglednimi blagovnimi znamkami, kot so Gorenjka, Šumi, 1001 Cvet, Zlato polje ter Maestro, v zadnjih letih pa vse bolj krepi tudi izvoz na tuje trge.

Pomembnejše dejavnosti skupine so proizvodnja pekarskih, slaščičarskih in mlevskih izdelkov, zamrznjene hrane, bonbonov, žvečilne gume, čokolade, biskvitnega peciva, testenin, začimb, čajevin riža ter dejavnost maloprodaje.

Dejavnost skupine temelji na štirih stebrih: kruh (40 odstotkov celotne prodaje), sodobna kuhinja (26 odstotkov), konditorstvo (21 odstotkov) in mlinarstvo (11 odstotkov).

Lani z enim izmed najboljših poslovnih rezultatov

Žito je lani na ravni skupine ustvarilo 113,7 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je tri odstotke več kot predlani, medtem ko se je čisti dobiček povečal za 37 odstotkov na tri milijone evrov. Kot je ob objavi poslovanja ocenil predsednik uprave Žita Janez Bojc, gre za ene najboljših rezultatov zadnjih let.

Matična družba Žito pa je lani ustvarila 106,4 milijonov evrov čistih prihodkov oz. tri odstotke več kot leto prej, čisti dobiček pa se je znižal za šest odstotkov na 2,3 milijona evrov.

Žito je eno od 15 podjetij s seznama za privatizacijo

Iz SDH so konec marca sporočili, da konzorcij prodajalcev družbe vodi pogajanja z dvema najboljšima ponudnikoma. Po neuradnih informacijah časnika Finance poleg Podravke še s skladom PME Capital.

Preberite tudi: Privatizacija - še je priložnost za vlagatelje

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja