Več previdnosti v prihodnjih mesecih

Članek slika

Na finančnih trgih se pojavlja več koledarskih anomalij, ki jih vlagatelji uporabljajo pri svojih trgovalnih strategijah. Ne glede na razlike v donosnostih med posameznimi obdobji, je vseeno smiselno upoštevati trenutno stanje na trgih in se manj zanašati na zgodovinske podatke. Prihodnje mesece rajši izkoristite za ponovni pregled obstoječega portfelja, sami ali s pomočjo finančnega svetovalca.

Vlagatelji, ki se odločajo za varčevanje v vzajemnih skladih v različnih obdobjih, uporabljajo različne trgovalne strategije. Še vedno sta največkrat uporabljeni strategiji enkratnega nakupa (buyandhold) in mesečnega varčevanja (dollarcostaveraging). Obstajajo pa tudi vlagatelji, ki so bolj aktivni in pri varčevanju poskušajo s strategijo čakanja na pravi trenutek za vstop in izstop (ang. market timingstrategy) izkoriščati koledarske anomalije.

Kaj so koledarske anomalije?

Na finančnih trgih se pojavlja več koledarskih anomalij, ki jih vlagatelji uporabljajo pri svojih trgovalnih strategijah. Koledarske anomalije povzročajo večje donose v določenih obdobjih v trgovalnem letu, mesecu ali tednu. Med koledarske anomalije sodijo januarski efekt, halloween efekt, učinek dneva v tednu, učinek prehoda v nov mesec itd. Takšne anomalije večkrat uporabljajo vlagatelji, ki neposredno trgujejo z delnicami, medtem ko se vlagatelji v vzajemnih skladih teh strategij ne poslužujejo pogosto.

Graf: Razmerje med pozitivnimi in negativnimi mesecih po letnih časih v zadnjih 10 letih (zeleno=pozitivno).

Med pomembnejšo koledarsko anomalijo, ki se uporablja pri trgovalnih strategijah v poletnih mesecih, sodi halloween efekt. V tem primeru gre za znani borzni rek, ki pravi, da prodaj maja in se vrni v novembru. Takšna strategija se je v preteklosti izkazala kot dolgoročno učinkovita strategija, še posebej takrat, ko so finančni trgi v obdobju od oktobra do maja rasli z nadpovprečno rastjo.

Graf: Povprečna donosnost delniških vzajemnih skladov po mesecih v letu 2014.

Upoštevajte trenutno stanje na finančnih trgih

ZDA: Brez večjih pretresov

Ne glede na razliko v donosnostih med zimskimi in poletnimi meseci, je pred odločitvijo o umiku iz naložbe smiselno upoštevati predvsem stanje na finančnih trgih in se manj zanašati na zgodovinske podatke. Če bi na primer to strategijo uporabili v ciklu okrevanja po krizi, ne bi bili deležni velikega dela rasti, kateri smo ji bili priča ravno v tem obdobju.

Zaradi trenutnega dogajanja na finančnih trgih in pričakovanj za naprej, vlagateljem v prihodnjih mesecih svetujemo nekoliko več previdnosti. Razlogov je več. Nekaj negotovosti se lahko pojavi zaradi denarne politike Fed, ki se bo zaostrila, v kolikor se bo stanje na trgu dela izboljšalo bolj od trenutnih pričakovanj. Tudi zadnje napovedi upravljavcev premoženja (anketa BofAMerrillLynch) kažejo na to, da 34 odstotkov vseh upravljavcev pričakuje, da bo Fed začel z višanjem ključne obrestne mere pred koncem drugega četrtletja.

Če se posvetim enemu izmed najbolj pomembnih dejavnikov, monetarni politiki Feda, ta ne predstavlja nevarnosti za delniški trg. Pri tako močnem bikovem trendu bi bilo za obrat trenda potrebno veliko več, kot le rahlo zvišanje ključne obrestne mere (tudi če bi prišlo do zvišanja prej, kot se pričakuje). Tudi zgodovinsko gledano prvo zvišanje ključne obrestne mere po navadi ne vpliva na gibanje delniškega trga.

Nevarnost bi lahko sicer predstavljal močan dolar, ki že terja svoj davek od delniškega trga, saj ogroža gospodarsko rast in prihodnje dobičke podjetij. Drug dejavnik, ki lahko vpliva na gibanje delniških tečajev, je sezona objav poslovnih rezultatov v ZDA. Od 101 podjetij [iz indeksa S&P 500] jih je 85 že znižalo pričakovanja, kar predstavlja 84 odstotkov vseh podjetij. Če gledamo povprečje zadnjih 5 let, se je to gibalo okoli 69 odstotkov. V skladu s tem se gibljejo tudi napovedi upravljavcev premoženja. V zadnji anketi BofAMerrillLynch med upravitelji premoženja se je razkrilo, da vedno več analitikov priporoča zmanjšanje izpostavljenosti do ameriških delnic. Število upravljavcev, ki priporočajo nižjo izpostavljenost, je na najvišji ravni od januarja leta 2008. Število tistih, ki napovedujejo umik iz ameriških delnic pa je na najvišji ravni v zadnjih skoraj 10 letih.

Zato verjamem, da lahko v prihodnjih mesecih pride do (manjše) korekcije na ameriškem trgu. Kljub temu je trend zelo močan in do večjih padcev ne bi smelo priti. Zato je priporočljivo držati svoje trenutne pozicije, dokler je trend močan.

Upravljavci premoženja stavijo na Evropo in Azijo

Po dolgem času so evropske delnice v začetku leta krepko presegle donos ameriških delnic, tako v lokalnih valutah, kot tudi v evrih, kljub močni okrepitvi ameriškega dolarja. Višjo rast so evropske delnice zabeležile tako januarja, kot tudi februarja. Zdaj se vlagatelji sprašujejo ali bo 2015 končno leto evropskih delnic, še posebej v primerjavi z ameriškimi, ki so bile zadnjih šest let boljša izbira za vlagatelje.

Januarja smo bili priča zgodovinskemu zasedanju ECB, kjer je Mario Draghi končno uporabil »bazuko«, o kateri se je govorilo dlje časa. Napovedal je evropsko verzijo kvantitativnega sproščanja oz. »QE« po vzoru ameriškega FederalReserve (Fed). Izvajanje programa se je pričelo marca. Tako bodo naslednji meseci služili ocenjevanju uspeha politike ECB. Kot kazalec uspeha se bo uporabljal podatek o gibanju inflacije v območju evra.

Nevarnosti za evropske delnice v letošnjem letu kljub temu ne vidimo, kar potrjuje tudi mnenje najboljših svetovnih upravljavcev. Ti obenem napovedujejo, da se je premik sredstev v evropske delnice šele začel. Kar 63 odstotkov vseh vprašanih upravljavcev [v anketi BofAMerrillLynch] meni, da so evropske delnice najboljša izbira za prihodnjih 12 mesecev, kar je najvišja vrednost od leta 2001, od kar je to vprašanje v anketi.

Investitorji še posebej izpostavljajo evropski finančni sektor, predvsem banke in zavarovalnice. Obenem napovedujejo tudi krepko rast dobičkov evropskih podjetij. Velika večina jih pričakuje tudi krepitev gospodarske rasti evropskega gospodarstva.

Poleg Evrope, upravitelji premoženja stavijo tudi na Japonsko.

Najslabše, kar lahko storite, je to, da pretiravate!

Dejstvo je, da nihče ne ve, kdaj bo prišlo do korekcije. Čeprav je po navadi celo pozitivna, saj pokaže, da je trg še vedno zdrav ter ponudi dobro nakupno priložnost. Korekcija je nekaj, čemur se vlagatelji ne moremo izogniti. Ostane nam samo to, da jo pričakujemo in se na to ustrezno pripravimo.

»Najslabše, kar lahko storite, je to, da pretiravate«

Glede na to, da obdobje borznega bika traja že dobrih 6 let, se vse več vlagateljev sprašuje, kako se zavarovati pred morebitnim obratom trenda. Odgovor je: ne tako, kot sedaj mislite! Največja napaka vlagateljev je ta, da poskušajo predvideti gibanje trga. Raziskave kažejo, da je anualizirana donosnost trga (oz. indeksa S&P 500) v zadnjih 30 letih znašala 11,1 odstotka. V istem času je bila povprečna donosnost vlagatelja okoli 3,8 odstotkov. Razliko v donosnosti se lahko pripiše vlagateljem samim.

Raziskava na področju vedenjskih financ, objavljena leta 1998, je pokazala, da ima posamezni vlagatelj več kot 50-odstotno možnost, da bo prodal boljšo delnico ali sklad. Obenem pa se v večini primerov izkaže, da se te enote, ki jih je vlagatelj prodal, v naslednjem obdobju izkažejo za bolj donosne od trga; enote, ki jih vlagatelj obdrži, pa za manj donosne od trga. Gre za preprosto psihologijo vlaganja, ko se vlagatelji na eni strani do zadnjega izogibajo realizacije izgub, na drugi pa vstopajo na trg po daljšem obdobju rasti. Držati bi se morali preprostega pravila:

»Manj se poglabljate v podrobnosti, manj je možnosti, da boste storili napako«

S podobnimi problemi se soočajo vsi - od vlagateljev začetnikov do strokovnjakov -, ki dnevno trgujejo na kapitalskih trgih. Tudi upravljavci, pravi raziskava, se spopadajo s podobnim razmišljanjem. Iz raziskave je razvidno, da upravljavci, ki se otepajo nedonosnih delnic, v povprečju dosegajo za štiri odstotne točke slabši anualizirani rezultat, kot tisti, ki brez težav prodajo naložbo, ki prinaša izgubo. Tako je tudi izbira pravega upravljavca dobra poteza, ki se vam lahko v prihodnje obrestuje.

Kako se pripraviti?

Popolno zavarovanje pred padci tečajev ne obstaja. Se pa da te padce na razne načine omejiti. Ali boste to počeli s povečanjem pozicij v defenzivnih sektorjih, ali z nakupi manj tveganih vrednostih papirjev, ali pa celo z dodajanjem naložb, ki niso korelirane z gibanjem trga, je odvisno od vas samih ter vašega profila tveganja.

Zadnja, naložba z nizko korelacijo z gibanjem trga, je od leta 2014 v sklopu storitve Fund Selection, dostopna tudi na slovenskem trgu. Govorim o skladih AC RiskParity, ki bi se med zadnjo krizo izkazali za dobro izbiro (graf spodaj) za vlagatelja. RiskParity je na slovenskem trgu posebnost predvsem zato, ker pri diverzifikaciji sredstev ne uporablja standardnega pristopa razpršitve premoženja 60:40, ampak stremi k temu, da diverzificira tveganje, ki ga posamezen tip naložbe predstavlja. Sredstva sklada upravljavci razpršijo med kratkoročne depozite, surovine, delnice in državne obveznice. Vsak od naložbenih tipov pa k tveganju celotnega portfelja prispeva 25 odstotkov. Ker so prej našteti tipi naložb med seboj nizko korelirani, predstavljajo dobro izbiro predvsem za negotovo obdobje. K stabilnosti portfelja prispevajo svoje tudi v drugih okoljih.

Z upravljavcema (Jan Auspurg in ArminGudat) AC RiskParity smo se lansko leto pogovarjali tudi Vzajemci.

Svoj portfelj lahko seveda prilagajate tudi sami. Zapomniti pa si morate glavno pravilo: ne sprašujte se kam gre trg ampak kdaj boste potrebovali sredstva in temu ustrezno tudi investirajte. Bolj je oddaljen konec varčevanja, več sredstev lahko investirate v bolj tvegane naložbe. In obratno.

Ne pozabite pa tudi dejstva, da so padci na delniških trgih pozitivni za dolgoročne vlagatelje, ki te padce izkoristijo za poceni nakupe.

Poiščite si svojega finančnega svetovalca

Najboljše, kar lahko storite je to, da si priskrbite drugo mnenje. To lahko dobite od izkušenega finančnega svetovalca ali izkušenega vlagatelja, ki mu zaupate. Izkušeni vlagatelji poznajo pravilo, ki pravi, da se je treba za uspešno vodenje naložb od teh čustveno distancirati, saj pretirana čustvena vpletenost pogosto vodi v iracionalne odločitve.

Glejte na finančnega svetovalca, kot na svojega osebnega trenerja. To je oseba, ki na podlagi vaših želja in trenutnega stanja oceni kako boste najlažje dosegli svoje cilje. To je oseba, ki vam lahko pomaga zmanjšati negativne dejavnike in povečati pozitivne. Obenem pa vas nauči, kaj in kako morate početi, da bo vaš trud imel čim večji učinek. In tako, kot osebe brez predhodnega znanja o prehrani in potrebnih vajah potrebujejo osebnega trenerja, da jim svetuje kaj je za njih najbolje in obenem spremlja njihov napredek, je podobno tudi pri finančnih svetovalcih.

Andrej Štupica je finančni svetovalec Skupine Vzajemci. V primeru dodatnih vprašanj pišite na [email protected].

Vzajemci nudimo storitev celostnega finančnega svetovanja »All Finance«

Celostno finančno svetovanje pomeni, da se za vse finančne storitve in nasvete obrnete na določenega posameznika oziroma določeno finančno ustanovo. Finančni svetovalci v tem primeru skrbimo tako za pravilno izbiro zavarovanj, kot tudi naložb. Odgovarjamo vam na vprašanja o davkih, poskrbimo za najugodnejši kredit, uredimo vam mesečna varčevanja in vas tudi splošno izobražujemo. Pomagamo vam pri ovrednotenju delnic, odpiranju trgovalnega računa in izpolnjevanju dohodninske napovedi. Svetujemo pri nakupu avtomobila in hiše, varčevanju za pokojnino ter varčevanju za šolnino vaših otrok. V najboljšem primeru smo z vami vaše celotno življenje, tako kot vaš osebni zdravnik. Vemo vse o vaših financah, odnosu do tveganja in pogledih na svet. Poznamo trg zavarovanj in naložb, osnove računovodstva in zakone. Vi pa morate le zaupati in slediti (ne na slepo) našim nasvetom. In čeprav živimo v kapitalističnem svetu, kjer zastonj kosila ni, vam pravi finančni svetovalec ne bo zaračunal gore denarja za nasvet, vendar pa tudi brezplačno ne bo. Pri tem imejte v mislih, da je boljše plačati nekaj denarja za konkreten nasvet kot pridelati ogromno izgubo (le spomnite se neke naše banke, padca Balkana, različne ponzijeve sheme, itd.).

Družba Vzajemci velja za vodilno neodvisno kapitalsko družbo s področja naložbenega svetovanja in ponudbe naložbenih produktov. Svoje naložbe nam je že zaupalo več kot 16 tisoč vlagateljev, ki tvorijo bazo lojalnih strank in cenijo prednosti kapitalsko neodvisnega all-finance pristopa. Za več informacij pišite na [email protected] ali pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 35 08.

Prijavite se na prejemanje e-novic Vzajemci.com

vpišite svoj elektronski naslov

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja