Razpoloženje vlagateljev na dveletnem vrhu

Članek slika

Na večini razvitih delniških trgov se je novembra nadaljevalo pozitivno vzdušje, saj smo bili priče rasti indeksov. Razpoloženje investitorjev je doseglo dveletni vrh.

Britanski FTSE je eden redkih indeksov, ki je izgubil vrednost. Globalno okrevanje svetovnega gospodarstva se nadaljuje, globalni kazalnik PMI za proizvodnjo nakazuje nadaljnjo rast svetovnega gospodarstva. Dinamika okrevanja v razvitih ekonomijah je sicer močnejša od tiste v razvijajočih se trgov. Ameriško gospodarstvo je ponovno v polnem pogonu in zadnji spodbudni podatki povečujejo verjetnost, da bo Fed postopoma vendarle zmanjšal pomoč. Zadnji podatki za ZDA so tako pripomogli k manjši korekciji v začetku decembra. Glede na to, da vrednotenje delnic zgodovinsko še ne odstopa od dolgoletnih povprečij, bi lahko nadaljnje okrevanje svetovnega gospodarstva pripomoglo k nadaljnjemu zvišanju tečajev delnic na borzah.

Dobri podatki prihajajo iz sektorja proizvodnje

Ameriški BDP je v tretjem četrtletju zrasel za 3,6 odstotka na letni ravni in s tem presegel rast z drugega četrtletja, ki je bila 2,8 odstotka. Dobri podatki prihajajo iz sektorja proizvodnje, saj sta oba kazalnika, PMI in ISM, v novembru ponovno zrasla. Povečala so se nova naročila, kar kaže na nadaljnjo rast proizvodnje. V ZDA se izboljšuje tudi stanje na trgu delovne sile. Nova delovna mesta so se v novembru povečala za 203.000, kar je pripomoglo k zmanjšanju stopnje brezposelnosti s 7,3 na 7 odstotkov.

Evropa navzgor

V Evropi se rahlo okrevanje nadaljuje. Rast BDP v območju evra se je sicer v tretjem četrtletju povečala le za 0,1 odstotka glede na prejšnje četrtletje. ECB ocenjuje, da je trenutno stanje gospodarstva v fazi zmernega okrevanja in da je inflacija še vedno nizka. To ji omogoča še nekaj manevrskega prostora, predvsem pri prihodnjem zagotavljanju dodatne likvidnosti bankam. Čeprav slednji ukrepi še niso dorečeni, je za investitorje pomembno dejstvo, da politika Evropske centralne banke tudi v prihodnje ostaja ekspanzivna. Dobri makroekonomski podatki še naprej prihajajo iz Velike Britanije, kjer novembrski kazalnik PMI za proizvodnjo znaša kar 58,4. Še naprej se dobro drži Nemčija, rahlo okrevanje je zaznati tudi v Italiji, medtem ko podatki za Francijo ostajajo slabi.

Okrevanje Japonske

V Aziji so razmere podobne globalnim. Najbolje okreva Japonska, kjer se je kazalnik PMI za proizvodnjo povečal na 55,1 in s tem prvič po sedmih letih presegel mejo 55. Omenjeni kazalnik se je popravil še v Indiji (51,3), na Kitajskem pa rahlo znižal, vendar je še vedno v pozitivnem območju (50,8). Japonska centralna banka bo predvidoma nadaljevala ekspanzivno monetarno politiko, kar se pozna na upadanju vrednosti japonskega jena, ki je proti ameriškemu dolarju že padel pod mejo 1 proti 100.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja

Bo IMF igral odločilno vlogo?

19.01.2012

J. Sitar