Padec svetovnih trgov

Članek slika

Svetovni delniški trgi so v tem tednu rdeče obarvani. Vzrok za to je ameriška dolžniška kriza.

Investitorji raje v podjetniške in bančne obveznice kot državne

Javnost sprašuje, ali bo vladi dovoljeno preseči dopustne meje javnega dolga in tako plačati tekoče obveznosti. Polemike so predvsem o tem, kako lahko nadaljnja rast dolga vpliva na porabo davkoplačevalskega denarja v ZDA, saj bo z rastjo dolga čedalje večji del prihodkov porabljen za plačilo obresti. Skrb zbujajoče je tudi dejstvo, da se investitorji raje odločajo za podjetniške in bančne obveznice kot za državne. To kaže tudi na vprašanje kredibilnosti vlade. ZDA grozi znižanje bonitetne ocene z AAA na AA, če ne bodo znižale porabe proračunskega denarja. Odločitev o morebitnem povečanju dolga bo znana najkasneje 2. avgusta.

Schäuble: Nemčija ne bo v nedogled pisala "praznih čekov"

Na območju evra so še vedno odmevne težave prezadolženih držav. Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je poudaril, da je pri reševanju problema potrebne več discipline in da Nemčija ne bo v nedogled pisala "praznih čekov" skladu za zagotavljanje stabilnosti evra. Vrednost evropskih obveznic je padla, donosnost pa se je dvignila, kar pomeni nezaupanje vlagateljev v poplačilo obveznosti.

Nezaupanje ameriških vlagateljev se kaže tudi v rekordni vrednosti zlata

Največjim svetovnim indeksom je v tem tednu vrednost padla. Delniški indeks Dow Jones se nahaja pri 12.402,7 indeksne točke, kar je na dnevnem nivoju 0,79 minusa. NASDAQ se nahaja 1,59 odstotka nižje, pri 2794,80 točke, S&P 500 se nahaja 1,15 odstotka nižje, pri 1316,58 točke, FTSE 100 1,2 odstotka nižje, pri 5858,69 točke, DAX pa za 1,52 odstotka nižje, pri vrednosti 7237,77 točke. Nekoliko manj so izgubili trgi v Aziji. Nikkei je padel za 0,5 odstotka, vrednost indeksa HangSeng pa se je znižala za 1,3 odstotka. V tem tednu so dobre rezultate objavila nekatera ameriška podjetja, ki so presenetila vlagatelje. Pričakovanja so presegli Ford, Las Vegas Sands, Electronic Arts, Dreamworks Animation, Amazon, Canadian Pacific Railway, Boeing, Delta Air Lines, Arcelor Mittal, Moddy's. Na drugi strani pa so se slabo odrezali banka Santader, banka UBS in AMD. Nezaupanje ameriških vlagateljev se kaže tudi v rekordni vrednosti zlata, katerega cena se je včeraj v New Yorku ustavila pri 1628 dolarjih za unčo. Valutno razmerje med evrom in dolarjem se je povišalo, kar pomeni slabljenje dolarja in krepitev evra. Napoved za trge je še vedno, da so dobri poslovni rezultati tisti, ki držijo trge na pozitivnem območju. Finančna in gospodarska stabilnost pa še zdaleč nista na teh ravneh.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja

Bo IMF igral odločilno vlogo?

19.01.2012

J. Sitar