Delniški trgi širom Evrope so v preteklih dveh tednih zabeležili opazne izgube. Osrednji evropski borzni indeks FTSE Eurotop100 je izgubil 4,4 odstotka vrednosti in trgovanje zaključil pri 2.402 indeksnih točkah.
Krvaveli so tudi praktično vsi lokalni indeksi. Nemški DAX30 je izgubil dobre 3 odstotke in zdrsnil z 8.500 pod 8.100 točk. Francoski predstavnik CAC40 je trgovanje zaključil pri 3.814 točkah oziroma 3,9 odstotka nižje. Najslabše se je odrezal osrednji londonski indeks. FTSE100 je izgubil kar 5,4 odstotka vrednosti in se dotaknil nivoja 6.336 indeksnih točk. V zadnjih štirinajstih dneh se je nekoliko okrepila cena zlata. 1,6 odstotka je bilo dovolj za dvig na nivo 1.410 ameriških dolarjev, kolikor so morali za unčo odšteti kupci konec tedna. Brez opaznejših sprememb je ostala cena srebra. Unča je ohranila vrednost pri dobrih 22,5 ameriških dolarjih. Po relativno volatilnem trgovanju v zadnjem tednu maja, ko je cena zahodno teksaške nafte izgubila 5 odstotkov vrednosti, se je nato v preteklem tednu cena le stabilizirala in ponovno vrnila na nivoje blizu 95 ameriških dolarjev za 159-litrski sodček. Cena je v petek v primerjavi s tisto izpred štirinajstih dni višja za slabega 0,7 odstotka.
Razlogi za korekcijo
Za opaznejšo korekcijo na delniških trgih je krivcev več. Močna rast v zadnjih mesecih je trge potisnila v tehnično prenakupljeno območje in tako pripravila »teren« za morebitno korekcijo ob pojavu negotovosti. Prvi znaki nezaupanja v nadaljnjo rast so se pojavili pred dvema tednoma ob zasedanju ameriškega FED-a in so se nato stopnjevali ob opaznejših padcih japonskega delniškega trga, ki je od vrha izgubil skupaj že skoraj 20 odstotkov vrednosti in se približuje tehničnim definicijam medvedjega trga. Za piko na i je v tem tednu poskrbelo poročilo o ponovnem višanju brezposelnosti v območju EU in objava Evropske centralne banke, da zadrži temeljno obrestno mero pri 0,5 odstotka. Vlagatelji so bili predvsem razočarani nad nejasno retoriko ECB glede reševanja stanja v EU območju, saj naj, bi po ocenah ECB, stanje v evroobmočju leta 2013 še nekoliko nazadovalo, vendar vidijo v 2014 že luč na koncu tunela, ki pa je po pravici relativno šibka luč, pa vendarle dovolj svetla, da ECB ne razmišlja o bolj drastičnih ukrepih od sedanjih. Precej nejasno? Da, in vlagatelji so vse skupaj prevedli v nov prodajni signal in potisnil delniške tečaje ponovno nižje.