Kdaj je dovolj dobička pri uspešnem trgovanju na borzi? (2.del)

20. Lekcija

Članek slika

V prejšnjem članku z naslovom “Kdaj je dovolj dobička pri uspešnem poslu na borzi? (1.del)” smo že pisali o tem, kako slediti trendu in nastavljati naročila za preprečevanje izgube. Vse z namenom, da potencialen dobiček na varen način čim bolj maksimiramo.

Nadgradite svoje znanje z udeležbo na brezplačnih spletnih seminarjih, ki jih za vas organizira TradePort ekipa.

Pri vsakem poslu je tako zelo pomembno, da že vnaprej vemo na kakšen način in kje bomo unovčevali dobičke. V strategiji opisani v članku z naslovom “Kdaj je dovolj dobička pri uspešnem poslu na borzi? (1.del)” naročil za unovčevanje dobička ni potrebno nastavljati, saj se dobiček unovči s stop-loss naročilom, ko tečaj zabeleži večji premik v nasprotno stran trenda. Tako naročilo za preprečevanje izgube premikamo skupaj z gibanjem tečaja v našo smer in sproti zaklepamo že ustvarjeni dobiček. Kaj pa naredimo, če želimo vseeno nastaviti naročilo za unovčevanje dobička?

POMEMBNO: Naročilo za unovčevanje dobička nastavimo pri tistem tečaju, pri katerem želimo da se posel zapre, če je gibanje tečaja za nas ugodno. Disciplinirano pobiranje dobičkov je pomembno, ker bolj kot trgujemo na kratek rok, bolj smo izpostavljeni volatilnosti finančnih instrumentov.

POMEMBNO: Disciplinirano pobiranje dobičkov je pri trgovanju  na krajši rok bistvenega pomena. Narediti morate vse, da se obnašate disciplinirano in niste pohlepni.

NASVET: Trgovalci uporabljajo različne pristope za določanje cilja. Sam se osredotočam na odporne in podporne nivoje. Slednje identificiram kot:

♦ povsem splošne nivoje (več v članku z naslovom: “Nevidni zidovi pri trgovanju”),
♦ navadne Fibonacci odpore in podpore (več v članku z naslovom: “Kako ugotoviti, če je trend še živ (3.del)”,
♦ ali odporne in podporne nivoje Fibonacci podaljška (angl. Fibonacci Extension), ki jih bomo predstavili v tem članku.

Slika 1: Primer uporabe orodja Fibonacci podaljška v negativnem trendu

Orodje Fibonaccijevega podaljška je  zelo preprosta nadgradnja uporabe orodja Fibonaccijevega popravka, ki smo ga predstavili v članku z naslovom “Kako ugotoviti, če je trend še živ (3.del)”. Princip njegovega delovanja je prav tako enak, zato ga na tem mestu ne bomo ponavljali.

Fibonaccijev podaljšek lahko uporabimo potem, ko že ugotovimo, da se trend nadaljuje. Torej ko iz tehnične slike sklepamo, da je bil v zgornjem primeru pri točki A  ustvarjen vrh znotraj negativnega trenda in bo verjetno prišlo do nadaljevanja padca.

Slika 2: Trije koraki za uporabo Fibonacci podaljša

Fibonaccijev podaljšek  vrišemo v grafikon v treh korakih oz treh Klikih. Če v primeru Fibonaccijevega popravka kliknemo dvakrat, najprej na točko 1 in nato v točko 2, moramo za vris Fibonaccijevega podaljška klikniti še na dno popravka, v točki 3.

Slika 3: Orodje Fibonacci podaljška v TradePortu

NASVET: Z nivoji Fibonaccijevega podaljška si pomagamo tako, da pričakujemo, da se bo v njihovi bližini tečaj vsaj začasno zadržal. Vnaprej ne moremo vedeti kateri izmed nivojev se bo izkazal za zelo močnega. Pri trgovanju vedno računam, da se bo v okviru Fibonacci podaljška premaknil vsaj do odpora/podpore pri 38,2% in pogosto brez težav do 50%. Močnejši kot je trend, dlje se bo tečaj premikal v našo smer.

Slika 4: Primer trgovalne strategije z uporabo Fibonacci podaljška

Nadgradite svoje znanje z udeležbo na brezplačnih spletnih seminarjih, ki jih za vas organizira TradePort ekipa.

Več o zgornji strategiji si lahko ogledate v spodnjem video zapisu.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja

Trgovalni dnevnik in uspešno trgovanje

16.12.2010

M. Košir

Kako ugotoviti, če je trend še živ - 3.del

27.01.2011

M. Košir