Pravijo, da finančni trgi že nekaj mesecev vnaprej napovejo razpletanje gospodarske situacije oziroma predvidijo prihodnjo gospodarsko rast. Od lokalnega dna borznih trgov v oktobru smo videli močno rast ameriških delnic, saj je indeks S&P 500 naredil okoli 20-odstotno donosnost.
Takšen donos je posledica boljših makroekonomskih podatkov ter posledica zatišja slabih novic v Evropi. Zasledimo lahko tudi argumente, da ZDA uživajo velik del prilivov denarja s strani globalnih investitorjev, kar simultano poganja tako tečaje delnic in obveznic, vendar bi pri tem druge regije delale slabo. Dogaja se ravno nasprotno. Evropske delnice so denimo rasle skupaj z ameriškimi, saj je evropski indeks delnic S&P Europe 350 od oktobrskega dna tudi ustvaril okoli 18-odstotno donosnost.
Trgi napovedujejo lepo prihodnost?
Zgoraj navedeno bi lahko pomenilo, da trg v prihodnjih mesecih napoveduje boljšo gospodarsko situacijo. Ali to res drži? Manj slabih informacij iz Evrope je kratkoročno povzročilo, da se je fokus investitorjev preusmeril na dobre bilance globalnih podjetij. Likvidnostna injekcija Evropske centralne banke, ki je banke napolnila s skoraj 500 milijard evrov poceni financiranja, je povzročila, da banke množično sodelujejo na primarnih avkcijah obveznic. Ker so avkcije obveznic zelo uspešne, se ustvarja vtis, da se stvari obračajo na bolje, vendar gre v tem primeru samo za kupovanje časa. Vsebinsko se namreč problemi Evrope še zdaleč niso rešili.
Argumenti proti
O dvomih o močnejšem gospodarstvu Evrope ali ZDA pričajo tudi drugi segmenti finančnih trgov. Močan ameriški dolar v primerjavi z evrom kaže na nadaljevanje skrbi glede razpleta evropske krize. Močan razkorak med donosom varnih in tako imenovanih "high-yield" obveznic priča, da investitorji še niso pripravljeni prevzemati velikih tveganj. Prav tako nizki donosi obveznic najvarnejših držav, ki realno ne pokrivajo niti inflacije, še ne kažejo prepričanja, da se gospodarska situacija izboljšuje.
Razpoloženje lahko hitro upade
Vse navedeno lahko povzamemo v preprosto razlago gibanja borznih trgov. Trg poganjajo dobri poslovni rezultati, poplava likvidnosti bančnega sistema in predvsem upanje na boljši jutri. Če se kateri od teh elementov zamaje, kar je povsem verjetno, bo upadlo tudi razpoloženje na trgu.