Evropski delniški trgi so v zadnjih štirinajstih dneh uprizorili lepo rast, ki se je ob koncu preteklega tedna v večini izničila.
Osrednji evropski indeks FTSE Eurotop100 je še v sredo segal proti 2.570 točkam, vendar je nato zaradi slabih novic iz ZDA in Azije potonil nazaj proti izhodišču. Trgovanje je zaključil pri 2.512 indeksnih točkah z 0,1 odstotno rastjo. Podobno sliko rasti in hitrega padca smo lahko videli tudi na lokalnih indeksih. Nemški DAX30 je v zadnjih dveh tednih pridobil 1,1 odstotka vrednosti, kar je bilo dovolj za 8.352 indeksnih točk. Z enako 1,1 odstotno rastjo se je pohvalil francoski CAC40, le-ta je dosegel 3.967 točk. Najbolje je poznemu padcu ubežal britanski predstavnik FTSE100. Potem ko je še sredi tedna rastel s štirimi odstotki, je zaradi padca ob koncu tedna zabeležil zgolj 1,7 odstotno rastjo pri 6.696 indeksnih točkah.
Zlato navzdol
V enakem obdobju dveh tednov je za 4,6 odstotka padla cena zlata. Ob koncu tedna je bilo potrebno za unčo odšteti slabih 1.390 ameriških dolarjev. Podoben 4,8 odstotni padec je zabeležila cena srebra. Kupci so morali za unčo v petek odšteti slabih 22,5 ameriškega dolarja. Pocenila se je tudi zahodno teksaška nafta. Cena 159-litrskega sodčka se je znižala za 2,3 odstotka na 94 ameriških zelencev.
Evroobmočje: še vedno krčenje industrijske aktivnosti
Sredi tedna je družba Markit Group objavila predčasne rezultate industrijske aktivnosti za evroobmočje. Predčasni podatki (Flash PMI) za mesec maj so se ustavili pri številki 47,7, kar je najboljši rezultat v zadnjih treh mesecih, vendar še vedno kaže na krčenje industrijske aktivnosti. Boljši rezultati znotraj indeksa PMI so bili zabeleženi v storitvenem in proizvodnem sektorju, vendar večjega pozitivnega učinka ni moč čutiti, saj se je brezposelnost v evroobmočju dvignila že sedemnajsti zaporedni mesec. Vse skupaj kaže na to, da se bo recesija v Evropi zavlekla še v sedmo zaporedno četrtletje. Med posameznimi državami precej skrbi povzroča nemški flash PMI, ki je dosegel vrednost 49,9 (vrednost pod 50 še vedno pomeni krčenje), kar nakazuje, kako močno preostanek evropskega gospodarstva zaustavlja nemški gospodarski stroj.
Med drugimi novicami velja omeniti nekoliko presenetljivo nižanje rasti cen v Angliji. Inflacija v mesecu aprilu je rastla z 2,4 odstotno stopnjo, v primerjavi z marcem, ko je inflacija dosegla 2,8 odstotka. Analitiki, ki so pričakovali, da se bo inflacija ustalila nekje vmes pri 2,6 odstotkih, so prav tako popravili pričakovanja za poletne mesece, ko naj bi inflacija namesto 3,5 odstotka dosegla vrh že pri treh odstotkih.