Padli finski velikan mobilne telefonije Nokia je v vse večjih škripcih, saj sveže poslovne napovedi obetajo novo katastrofalno leto, nadaljuje pa se tudi razprodaja delnic, ki so utrpele največji padec v zadnjem desetletju.
Nekoč največja evropska družba po tržni kapitalizaciji je v samo nekaj letih izgubila okoli 80 milijard evrov vrednosti in poraja se vse več ugibanj, da bo Nokia že v kratkem postala prevzemna tarča. Težki časi za Nokio so se začeli potem, ko je na trgu pametnih mobilnih telefonov močno zaostala za glavnimi konkurenti, korejskim Samsungom, ameriškim Applom in tajvanskim HTC. K temu sta močno pripomogli zlasti neuspešni programski opremi Symbian in MeeGo, zato so se odločili operacijski sistem zamenjati za Microsoftov Windows Phone, poteza pa za zdaj še ni prinesla vidnejših rezultatov. Tako je Nokia lani utrpela izgubo v višini skoraj 1,2 milijarde evrov, ki bi se lahko letos ob skoraj petinskem upadu prodaje zvišala že na 1,9 milijarde, napovedali pa so tudi dodatna odpuščanja 10.000 zaposlenih. Skrb zbujajoče je tudi, da prvi mož družbe Stephen Elop še ni podal jasnih predstav o tem, kdaj naj bi nova strategija prehoda na Windows Phone začela ustvarjati pozitivne rezultate, pri čemer kot glavno težavo izpostavlja, da je ozaveščenost o Nokiinih pametnih telefonih med uporabniki zelo nizka. Kakšno mnenje imajo o prihodnosti Nokie, pa so pokazale tudi vse tri velike bonitetne agencije, ki njihove obveznice ocenjujejo kot ničvredne (junk).
Kmalu preboj na drugo mesto?
A nekateri poznavalci partnerstvu vendarle napovedujejo svetlejšo prihodnost. Analitska hiša IDC ocenjuje, da bo Windows Phone že do leta 2015 ali 2016 prehitel Applov iOS in z okoli petinskim tržnim deležem postal drugi največji mobilni operacijski sistem, takoj za Googlovim Androidom. Toda še vedno je vprašanje, kaj se bo do takrat zgodilo z Nokio. Družba bi lahko namreč v primeru nadaljnjih katastrofalnih rezultatov že v roku dveh let ostala brez finančnih sredstev in torej nujno potrebuje hitro spremembo, sicer jo lahko doleti celo najhujše. Nokia ima sicer trenutno za skoraj sedem milijard evrov denarnih sredstev in kratkoročnih naložb, s prevzemom pa bi potencialni kupec pridobil tudi njene proizvodne in distribucijske obrate. Še bistveno več pa je vredna Nokiina intelektualna lastnina, ki vsebuje več kot 10.000 patentov z ocenjeno vrednostjo okoli šestih milijard evrov. Iz naštetih razlogov Nokia predstavlja zelo privlačno naložbeno priložnost in v zadnjem času so se pojavila ugibanja, da prevzemno ponudbo pripravlja celo Samsung. Toda analitiki v tem ne vidijo pretiranega smisla, saj gre Samsungu trenutno na tem področju izvrstno in bi mu prevzem Nokie naprtil same težave v obliki nižjih marž, stroškov prestrukturiranja in zastarele programske opreme. Med potencialnimi kupci se omenjata še kitajska ambiciozneža Huawei in ZTE, ki pa navedbe za zdaj zanikata.
Za povečavo kliknite na sliko.
Prepleteni usodi Nokie in Microsofta
Vse bolj tako postaja očitno, da edino rešilno bilko za Nokio predstavlja Microsoft, ki bi si Fince želel prevzeti za male denarce. Tudi ameriškemu programskemu velikanu namreč ni vseeno za usodo mobilnega pionirja, saj mu trenutno predstavlja glavnega partnerja in največjega aduta v pohodu na trg pametnih telefonov. Windows Phone bo brez Nokie sam težko osvojil ta trg, zato bi bil za Microsoft prevzem s tega vidika vsekakor smiseln. A takšen korak istočasno predstavlja tudi številne pasti, saj Nokia še naprej vztrajno izgublja tržni delež in prvi, temeljni korak mora biti stabilizacija poslovanja. Trenutno vrednotenje Nokie je vsekakor izjemno privlačno in nakup bi bil brez dvoma cenejši kot lastni razvoj ter poskus preboja na trg. Ključno vprašanje pa ostaja, ali je kateri izmed potencialnih kupcev trdno prepričan, da prihodnost Nokie še vedno leži v pametnih telefonih, ter je dovolj pogumen storiti ta korak. Pri vsem skupaj pa je gotovo le to, da je potencial za rast še vedno ogromen. Analitiki namreč samo za letos napovedujejo skupno kar 600 milijonov prodanih pametnih telefonov, prihodnje leto pa naj bi se številka približala že 800-milijonski znamki.