Za ameriškimi borznimi indeksi sta dva rdeča tedna. Osrednji borzni indeks Dow Jones 30 je izgubil dobre 4 odstotke vrednosti in trgovanje končal pod psihološko mejo 15.000 indeksnih točk.
Izgubo je imel tudi indeks S & P 500. 2,6-odstotni padec je potisnil indeks na 1678 točk. Najbolje se je tokrat odrezal tehnološki sektor. Osrednji tehnološki indeks Nasdaq 100 je izgubil zgolj 0,7 odstotka vrednosti in dosegel 3213 indeksnih točk. V enakem obdobju je padla cena zlata. V petek je bilo treba za unčo odšteti 3,6 odstotka manj kot pred štirinajstimi dnevi oziroma 1315 dolarjev. Še nekoliko globlji padec je dosegla cena srebra. Ta je padla za dobrih 6 odstotkov in unčo srebra pocenila na 21,6 dolarja. Padla je tudi vrednost nafte. Kupci so morali konec tedna za 159-litrski sodček zahodnoteksaške nafte odšteti slabe 104 ameriške dolarje, kar je 2,5 odstotka manj kot dva petka nazaj.
Nenehno padanje Wall Streeta zadnjih štirinajst dni
Ameriški indeksi so zaznamovali nenehno padanje zadnjih štirinajst dni. Za slabo predstavo trgov so v veliki meri krivi ameriški kongresniki oziroma bolj natančno republikanski kongresniki. V ponedeljek so po tednu dni zavlačevanj in pritiskov na zdravstveno reformo poskrbeli za ustavitev delovanja agencij ameriške zvezne vlade. Po prejetju prvih anket, kjer je več kot 70 odstotkov javnosti prepričane, da so za zaustavitev delovanja zvezne vlade krivi republikanci, so se ti odzvali s predlogom, da se posamezne vladne agencije vseeno odprejo, vendar je ameriški senat tudi to možnost zavrnil, saj diskriminira različne agencije.
Negativen vpliv na prodajo
Ob zaprtju delovanja zvezne vlade je zaskrbljenost izrazilo tudi ameriško nacionalno združenje trgovcev, ki je objavilo pričakovanja rasti prodaje v novembru in decembru za 3,9 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani, ko se je prodaja dvignila za 3,5 odstotka. Predstavniki so povedali, da bo podaljšano nedelovanje zvezne vlade gotovo negativno vplivalo na zaupanje potrošnikov in tako vplivalo na prodajne številke. Oglasili so se tudi predstavniki družbe Boeing in povedali, da bi lahko nadaljevanje trenutnega stanja zakasnilo dostavo letal, medtem ko družba United Tech opozarja na morebitna odpuščanja delavcev.