Imetniki podrejenega dolga slovenskih bank napovedujejo boj za svoje interese

Članek slika

Imetniki podrejenih in hibridnih obveznic slovenskih bank opozarjajo, da lahko predlagana zakonska rešitev, ki pri sanaciji razmer v bankah predvideva poseg v njihove pravice, pripelje do nepopravljive škode za celoten finančni sektor. Zato napovedujejo, da bodo uporabili vsa razpoložljiva sredstva za zaščito svojih interesov.

Iz Društva Mali delničarji Slovenije (MDS) so sporočili, da so imeli predstavniki finančnega sektorja v petek, dan po sprejemu predloga novele zakona o bančništvu na vladi, na Banki Slovenije sestanek s predstavniki države.

Predlagana zakonska novela uvaja možnost prenehanja ali konverzije kvalificiranih obveznosti banke kot izrednega ukrepa, ki ga lahko banki izreče Banka Slovenije. Tako naj bi se preko t.i. mehanizma bail-in v reševanje bank vključilo tudi imetnike podrejenega dolga (npr. hibridnih obveznic).

V društvu opozarjajo, da je vlada predlog potrdila kljub opozorilom Združenja bank Slovenije in nekaterih drugih interesnih združenj o nepopravljivih posledicah takšne rešitve, s katero želi država pri sanaciji razmer v bankah "retroaktivno poseči v pravice imetnikov hibridnih in podrejenih obveznic".

Imetniki podrejenega dolga napovedali boj za svoje interese

Na petkovem sestanku so bili prisotni predstavniki iz vseh delov finančnega sektorja, na drugi strani pa so poleg predstavnikov Banke Slovenije sedeli še predstavniki ministrstva za finance, Agencije za trg vrednostnih papirjev in Agencije za zavarovalni nadzor.

V Društvu MDS poudarjajo, da so jih na sestanku seznanili z dejstvom, da država od predlaganih zakonskih rešitev ne bo odstopala.

Zato so predstavniki investitorjev državnim sogovornikom sporočili, da bodo uporabili vsa razpoložljiva pravna in druga sredstva za zaščito svojih interesov.

V društvu napovedujejo, da bodo investitorji v prihodnjih dneh primorani še aktivneje predstavljati potencialne nevarnosti takega enostranskega ravnanja vlade, saj je problem mnogo širši, kot je bilo uradno predstavljeno.

Vlado in poslance ob tem pozivajo, da dopustijo možnost spreminjanja predlaganih rešitev in novelo sprejemajo po navadnem in ne nujnem postopku. "V nasprotnem primeru lahko po našem prepričanju pride do nepopravljivih škode za celoten finančni sektor," so jasni.

MDS s predlogom razrešitve problematike imetnikov hibridnih in podrejenih obveznic

V Društvu MDS pojasnjujejo, da se že od aprila aktivno vključuje v reševanje problematike imetnikov hibridnih in podrejenih obveznic slovenskih poslovnih bank. Pripravili so tudi predlog razrešitve te problematike in ga posredovali Banki Slovenije.

Ta naj bi temeljil na izhodišču, da so investitorji, kljub temu da niso imeli pravice upravljati domače banke in zato ne morejo nositi odgovornosti za njihovo slabo poslovanje, pripravljeni prostovoljno prispevati k sanaciji bančnega sistema. Predlagani prispevek naj bi celo presegal višino podobnih ponudb v državah, ki so že prejemnice pomoči.

A investitorji se ne morejo sprijazniti z dejstvom, da bo država z različnimi ukrepi reševala slabe naložbe bank, za katerimi se pogosto skrivajo znaki kaznivih dejanj, na drugi strani pa ne zna zaščititi 275 milijonov evrov prihrankov vlagateljev v sistemske banke.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja