Razcvet srednjega razreda v državah v razvoju se je med drugim odrazil tudi v rasti povpraševanja po avtomobilih. Kako hitro raste avtomobilski trg v državah v razvoju, nam pove podatek, da je bilo v letu 2009 na Kitajskem prodanih 13,6 milijona vozil, kar predstavlja 46-odstotno rast v primerjavi z letom prej.
Še bolj impresiven je podatek Kitajskega združenja proizvajalcev avtomobilov (CAAM), da je bilo na Kitajskem v prvih 11 mesecih 2010 prodanih 16,4 milijona vozil, kar predstavlja 34-odstotno rast v primerjavi s celotnim letom 2009. Podoben trend rasti avtomobilskega trga kot na Kitajskem je prisoten tudi v Braziliji, Indiji in preostalih državah v razvoju.
Avtomobilski trg razvijajočih se držav še vedno zaostaja za razvitimi trgi
Navedeni podatki dobijo dodatno težo ob upoštevanju izjemno nizkih nivojev penetracije avtomobilskega trga. Ta se največkrat ocenjuje z razmerjem števila avtomobilov na 1000 prebivalcev v posamezni državi. Grafični prikaz kaže, da kljub impresivnim stopnjam rasti v preteklih letih avtomobilski trgi v hitro razvijajočih se regijah še vedno krepko zaostajajo za razvitimi trgi. Po številu avtomobilov na 1000 prebivalcev z več kot 800 vozili prvo mesto zasedajo Združene države. Z dobrimi 500 avtomobili na 1000 prebivalcev se za ZDA uvrščajo zahodnoevropske države, podobno zrel trg pa imamo tudi v Sloveniji. Kljub impresivnim stopnjam rasti v preteklih letih so Indija, Kitajska in Brazilija še vedno v spodnjem delu razpredelnice, iz česar lahko sklepamo, da se bo trend rasti prodaje avtomobilov nadaljeval tudi v prihodnje. Po nekaterih ocenah naj bi se v Indiji in na Kitajskem, državama z največjim številom prebivalcev na svetu, gostota avtomobilov na 1000 prebivalcev v naslednjih desetih letih podvojila. V absolutnem smislu bi to pomenilo, da bi se zgolj v teh dveh državah število vozil povečalo za več kot 135 milijonov, kar trenutno predstavlja skupno število registriranih vozil v Nemčiji, Franciji, Italiji, na Nizozemskem in v Belgiji.
Rast avtomobilskega trga bo vzpodbudila tudi infrastrukturni sektor
Eksplozivna rast avtomobilskega trga je neizmerno pomembna tudi za podjetja, ki delujejo v infrastrukturnem segmentu držav v razvoju. Vsi ti avtomobili bodo potrebovali nove ceste, mostove, viadukte in tunele. Za razliko od avtomobilskih podjetij, za katera so značilne nižje marže in donosnosti na investirani kapital, lahko infrastrukturna podjetja dosegajo bistveno višje kazalnike dobičkonosnosti, nizka infrastrukturna opremljenost večine držav pa je dodatna garancija za dolgoročno rast, od katere si lahko veliko obetamo tudi vlagatelji v vrednostne papirje infrastrukturnih podjetij držav v razvoju.