Okrevanje ameriškega nepremičninskega trga

Članek slika

Srčno upam, da smo priče začetku močnejšega trenda, ki bo lahko za seboj potegnil celotno ekonomijo, in da vse skupaj ni bil le zgolj žarek upanja.

Že na začetku svetovne gospodarske krize je kar nekaj uglednih svetovnih ekonomistov trdilo, da se bodo ZDA začele resneje izkopavati iz krize šele takrat, ko bo ponovno oživel lokalni nepremičninski trg. V življenju je pač tako, da dokler ne odpravimo vzroka težav (spomnimo se, da se je svetovna gospodarska kriza začela ravno s pokom ameriškega nepremičninskega balona) in zdravimo zgolj simptome, nikoli ne bomo popolnoma ozdraveli. Enako velja v ekonomiji. Zato še posebej razveseljuje novica, da je bilo juliju v ZDA izdanih največ gradbenih dovoljenj od sredine 2008.

Eden pomembnejših dejavnikov, ki so pripomogli k oživitvi ameriškega nepremičninskega trga, so zagotovo rekordno nizke dolgoročne hipotekarne obrestne mere. Veliko zaslugo na tem področju je treba pripisati ameriški centralni banki (FED), saj je danes več kot očitno, da so z operacijo Twist (nakup dolgoročnih obveznic in istočasna prodaja kratkoročnih z namenom zniževanja dolgoročnih obrestnih mer) dosegli želeni rezultat. Dodatna indikatorja, ki kažeta na prebujanje ameriškega nepremičninskega trga, sta rast optimizma med vodilnimi ameriškimi gradbenimi podjetji, ki naj bi bil avgusta najvišji v zadnjih petih letih, in močna rast delniških tečajev podjetij, vpetih v ameriško nepremičninsko zgodbo.

Žal je ameriški nepremičninski trg trenutno ena izmed redkih svetlih točk v največji svetovni (in tudi globalni) ekonomiji. Zaostrovanje razmer v Evropi, potencialno ohlajanje kitajske ekonomije in dejstvo, da sta tako potrošniška kot tudi poslovna klima v večini dela sveta  ponovno v upadanju, so dejavniki, ki bodo preverili vzdržnost okrevanja ameriškega nepremičninskega trga v prihodnjih mesecih. Srčno upam, da smo priče začetku močnejšega trenda, ki bo lahko za seboj potegnil celotno ekonomijo, in da vse skupaj ni bil le zgolj žarek upanja.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja

Zakaj se rast vrednosti surovin in energentov ne odraža popolnoma v donosnosti točke vzajemnega sklada?

20.09.2010

S. Smigič

ZDA niso več največje svetovne potrošnice energije

18.10.2010

S. Smigič