Umar: Nižja rast v območju evra bo vplivala na nižjo rast v Sloveniji

Članek slika

Najnovejša gospodarska napoved Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je skladna z ugotovitvami, da so se razmere v območju evra v zadnjih mesecih pomembno spremenile. Nižja rast v območju evra bo vplivala tudi na nižjo gospodarsko rast v Sloveniji, opozarjajo na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar).

OECD je v danes objavljeni najnovejši gospodarski napovedi Sloveniji za letos napovedal enoodstotno gospodarsko rast, v letu 2012 naj bi dosegla 0,3 odstotka, v letu 2013 pa 1,8 odstotka. Gospodarska napoved je za letos, predvsem pa za prihodnje leto, bistveno nižja od vseh ostalih dosedanjih napovedi pristojnih institucij.

Evropska komisija je Sloveniji za letos napovedala 1,1-odstotno gospodarsko rast, za 2012 pa enoodstotno. Umar je za letos napovedal 1,5-odstotno rast, za prihodnje leto dvoodstotno, pri čemer je opozoril na verjetnost znižanja napovedi, po ocenah Banke Slovenije pa naj bi letošnja rast znašala 1,3 odstotka, v letu 2012 pa 1,7 odstotka.

Današnja napoved skladna s spremenjenim stanjem območja evra

Kot so za STA pojasnili na Umarju, je današnja napoved OECD skladna z ugotovitvami, da so se razmere v območju evra v zadnjih mesecih pomembno spremenile. Še septembra so bile namreč prevladujoče napovedi, da bo rast bruto domačega proizvoda v območju evra prihodnje leto znašala 1,5 odstotka, v danes objavljeni napovedi pa OECD predvideva le še 0,2-odstotno rast.

"To bo vplivalo tudi na občutno nižjo rast slovenskega izvoza, kar pomeni, da se uresničujejo tveganja, da bo gospodarska rast tudi v Sloveniji nižja, kot smo na Umarju pričakovali še jeseni," so zapisali. Umar bo v tem tednu po objavi podatkov o gospodarski rasti v Sloveniji v tretjem četrtletju začel s pripravo nove napovedi gospodarskih gibanj, ki bo upoštevala omenjene spremenjene razmere.

Za STA so se odzvali že tudi v kabinetu predsednika vlade. Kot poudarjajo, je Slovenija kot majhno in izvozno usmerjeno gospodarstvo močno vpeto in odvisno od dogajanja v mednarodnem okolju, še posebej v območju evra ter glavnih izvoznih partnericah, kot so Nemčija, Italija in Francija.

Zaostrena in hitro spreminjajoča se dolžniška kriza v območju evra je eden od razlogov, da se ocene bodočih gospodarskih gibanj Slovenije, ki jih izdajajo domače in tuje institucije, delno razhajajo, poudarjajo v premierovem kabinetu.

Pahor: V Sloveniji potrebne temeljite strukturne reforme

Predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Borut Pahor tako še naprej poudarja, da je potrebno v Sloveniji izvesti temeljite strukturne reforme, ki bodo "prilagodile državo na nove, zaostrene razmere v hitro spreminjajočem se mednarodnem gospodarskem okolju".

Ob tem v kabinetu opozarjajo, da je v trenutnih gospodarskih razmerah in okolju izredno težko podajati natančne ocene in napovedi bodočih gospodarskih gibanj, ki ne bi bile deležne določenih popravkov v prihodnosti.

Rasto Ovin: "Skupen imenovalnik za ocene je ta, da se slabšajo"

Tudi ekonomist Rasto Ovin je pojasnil, da so ocene za naprej v današnjih razmerah zelo tvegane. "Vseeno pa je skupen imenovalnik za ocene različnih institucij za Slovenijo v zadnjem času, da se slabšajo. To ima seveda opraviti z razmerami v območju evra in širše, a tudi z našimi 'posebnostmi'," je zapisal.

Pri tem je opozoril na padec pokojninske reforme, kjer se opozorila in napovedi domačih ekonomistov, tako Ovin, na žalost uresničujejo. "Pri tako dragih posojilih v tujini, kot jih doživljamo in jih bomo doživljali še naprej, seveda ni moč ostati niti na prejšnjih napovedih, niti pri napovedih za druge članice območja evra," je še dodal.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja