Sektor zdravstva še naprej presega vsa pričakovanja

Članek slika

Zdravstvo še naprej presega vsa pričakovanja. Do sredine novembra je indeks S&P Global 1200 Healthcare porasel za okrog 30 odstotkov, merjeno v evrih, in spada med tri najbolj donosne sektorje.

Delnice so večinoma pošteno ovrednotene, priložnosti pa se kljub temu še ponujajo. Dolgoročno bo na rast prihodkov vplivalo staranje prebivalstva v razvitem svetu in večanje razpoložljivega dohodka na prebivalca na razvijajočih se trgih, omejuje pa jih lahko proračunsko varčevanje držav, ki so v neugodnem fiskalnem položaju.

Ključnega pomena sposobnost razvijanja novih zdravil

Patentni prepad je vrh dosegel v letu 2012. Proizvajalci originalnih zdravil so izpad prihodka zaradi poteka patentov nadomeščali z registracijo novih zdravil in s prevzemi. V letih od 2013 do 2015 potečejo patenti zdravilom, ki jih je težje posnemati, zato bi moral pritisk generične konkurence nekoliko popustiti. FDA je skrajšala nekatere postopke za pridobivanje dovoljenj za trženje zdravil, kar bistveno zniža stroške in čas vrnitve investicije v raziskave in razvoj zdravil. S ciljem dvigniti nivo dobičkonosnosti, s povezovanjem na področju trženja in razskav veliki farmacevti dosegajo precejšnje sinergije.

Nižjo rast prihodka na razvitih trgih so farmacevti nadomeščali s povečevanjem prodaje na razvijajočih se trgih. Povpraševanje po zdravilih in produktih je še posebno hitro naraščalo na Kitajskem, ki postaja tretji najpomembnejši farmacevtski trg. Ta trend se lahko zaradi nižje gospodarske rasti in preiskav, povezanih s podkupovanjem, srednjeročno nekoliko umiri. Pričakovati je tudi, da se bo huda cenovna konkurenca, še posebno pri razpisih za zdravila, nadaljevala; okolje je ostrejše v Evropi kot v ZDA, saj je Evropa načelno bistveno bolj naklonjena uporabi generičnih zdravil. Zaradi varčevalnih ukrepov uporabo generikov spodbujajo tudi na drugih trgih, zato bo za prihodnjo rast prihodkov od originatorjev ključnega pomena sposobnost razvijanja novih zdravil.

Podsektor z najbolj bikovsko rastjo letos

Biotehnologija je podsektor z najbolj bikovsko rastjo letos, ameriški Nasdaq Biotechnology indeks je do sredine novembra zrasel za dobrih 51 odstotkov, merjeno v evrih, indeks S&P Global 1200 pa za slabih 18 odstotkov. Vrednotenja biotehnoloških družb so vedno bila visoka, saj so investitorji 'kupovali' obljubo prihodka v prihodnosti. Trenutno PE omenjenega indeksa znaša 168, kazalnik PB je 6,8, neprimerno več, kot znaša PB indeksa S&P Global 1200 pri 2. V cenah teh delnic je vštetih veliko pozitivnih novic in previdnost ne bo odveč, vendar na biotehnologijo lahko pozitivno vpliva pospešen proces odobritve novih zdravil s strani FDA, neelastično in naraščujoče povpraševanje ter manj ostra konkurenca biosmilarjev, saj so postopki posnemanja precej bolj zapleteni, kot pri sintetičnih zdravilih. Nenazadnje, originatorji še vedno iščejo nadomestila za manjše prihodke zaradi poteka patentov, zato so biotehnologi še zmeraj prevzemno zanimivi.

Najbolj občutljiv za gibanje ekonomskega cikla

Podsektor medicinske opreme je najbolj občutljiv za gibanje ekonomskega cikla. Letos je bilo že opaziti prve znake okrevanja podsektorja v ZDA, delnice so rasle bolj kot indeks S&P Global 1200 Healthcare, a Evropa v rasti še nekoliko zaostaja. Predvsem se je povečalo povpraševanje po ortopedski opremi in srčnih zaklopkah, nadaljnjo rast pa bodo podpirali tudi demografski trendi ter z višanjem zaposlovanja višji razpoložljivi dohodek.

Prihodnje leto prinaša največ negotovosti

Prihodnje leto prinaša največ negotovosti podsektorju medicinskih storitev. V ZDA bo uvedba borz zdravstvenega zavarovanja zaostrila konkurenco med zavarovalnicami, kar bo vplivalo na njihove marže, zato bo ekonomija obsega poslovanja dobila nov pomen. Na novo bo sicer zavarovanih od 25 do 30 mio Američanov, vprašanje je le, po kakšni ceni. Več zavarovanih pomeni tudi več receptov, ki jih bodo obdelali grosisti in maloprodajna mreža lekarn.

Zamenjevanje originalnih zdravil z generičnimi in poslovanje preko spleta blagodejno vpliva na njihove marže, te so na zgodovinskih nivojih. Pričakovati je tudi nadaljnjo konsolidacijo znotraj ponudnikov te vrste storitev, saj je velikost ključnega pomena pri pogajalskih izhodiščih s proizvajalci zdravil.

mag. Barbara Gačnik upravlja podsklad Infond Life

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja