Kragujevac na pota stare slave

Največja investicija na srbskih tleh v zadnjih nekaj desetletjih

Članek slika

V Srbiji so včeraj znova odprli legendarni bivši Zastavin proizvodni obrat v Kragujevcu, kjer bo italijanski avtomobilski velikan Fiat izdeloval najnovejše modele Fiat 500 L. Družba Fiat automobili Srbija (FAS) je skupni projekt Fiata in srbske vlade, v katerem imajo Italijani dvotretjinski, Srbi pa tretjinski lastniški delež.

V istem razmerju se bo največja investicija na srbskih tleh v zadnjih nekaj desetletjih, katere vrednost je ocenjena na okoli milijardo evrov, tudi financirala in na enak način se bodo delili tudi prihodki. Začetna proizvodna kapaciteta znaša 30.000 vozil na leto, kar 95 odstotkov pa je namenjenih tujemu trgu. Fiatov generalni direktor Sergio Marchionne je ob svetovni premieri znamke Fiat 500 L v Ženevi izrazil željo po letošnji prodaji skupno 160.000 primerkov tega modela. Že leta 2013 naj bi iz Kragujevca prišlo 140.000 vozil, obrat pa je bil projektiran za skupno zmogljivost 300.000 vozil na leto.

FAS, ki ga bo vodil Antonio Cesare Ferrara, bo pomembno pripomogel tudi k srbskemu gospodarskemu okrevanju, med drugim z njegovo krepitvijo v visokotehnološkem industrijskem sektorju, že do konca letošnjeg leta pa bo FAS zaposloval 2400 ljudi. Zaposlovali bodo tudi ostali tradicionalni Fiatovi dobavitelji in partnerji v Kragujevcu, kot so Magneti Marelli, Johnson control, SIGIT in HTL. Obenem je Mednarodna finančna korporacija (IFC), posojilna roka Svetovne banke, srbskemu avtomobilskemu dobavitelju PMC Automotive odobrila 20 milijonov evrov posojila, namenjenega oživljanju srbske industrije in ustvarjanju novih kvalificiranih delovnih mest. Italijansko in srbsko gospodarsko sodelovanje ima sicer že dolgo tradicijo, ki se v zadnjem času spet krepi. V Srbiji naj bi bilo že več kot 400 podjetij, ki pa ne izrabljajo zgolj cenejše delovne sile, temveč so iz države napravile nekakšno napredno platformo italijanske industrijske proizvodnje, poudarja italijanski veleposlanik v Srbiji Armando Varricchio.

Kljub spodbudnim podatkom od odprtju Fiatovega proizvodnega obrata pa splošno stanje srbskega avtomobilskega trga še zdaleč ni rožnato. Samo v lanskem letu je prodaja na letni ravni namreč upadla za okoli 20 odstotkov, cene novih avtomobilov pa še nikoli niso bile nižje. Številni avtomobilski uvozniki so se zaradi slabe prodaje tako odločili, da letos sploh ne bodo sodelovali na tradicionalnem beograjskem avtomobilskem sejmu. Namesto tega so organizirali "mini sejme" v lastnih prodajnih salonih, na katerih ponujajo rekordne popuste in dodatne storitve, kot so brezplačne registracije, srbski kupci pa lahko tako številne privlačne modele dobijo po izjemno konkurenčnih cenah

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja