Cene življenjskih potrebščin so se na Kitajskem aprila na letni ravni zvišale. Kljub temu po mnenju analitikov kakšnih posebnih ukrepov za zaostrovanje denarne politike ni pričakovati, prav tako pa na drugi strani ni pričakovati večjih spodbud za gospodarsko dejavnost.
Cene življenjskih potrebščin so se na Kitajskem aprila na letni ravni zvišale za 2,4 odstotka. Letna inflacija je bila tako za 0,3 odstotne točke višja kot marca in nekoliko nad pričakovanji analitikov. Rahli dvig inflacije je predvsem posledica rasti cen zelenjave.
Aprilska rast prihaja po tem, ko se je marca letna inflacija občutno umirila, saj je še februarja znašala 3,2 odstotka. Na mesečni ravni so se cene aprila zvišale za 0,2 odstotka, potem ko so marca upadle za 0,9 odstotka.
Kitajski državni statistiki po pisanju tujih tiskovnih agencij pojasnjujejo, da je aprilski dvig inflacije predvsem posledica 11,2-odstotne rasti cen sveže zelenjave. Povpraševanje po zelenjavi se je namreč minuli mesec občutno povečalo, in to na račun perutnine in svinjine.
Na Kitajskem je namreč prišlo do zdravstvenega preplaha zaradi širjenja virusa ptičje gripe H7N9, sledi virusa pa so odkrili tudi pri prašičih.
Poleg tega sta razlog za dvig cen zelenjave tudi suša v velikem delu Kitajske in nesezonsko nizke temperature.
A analitiki poudarjajo, da občutnejše rasti inflacije v prihodnjih mesecih ni pričakovati, saj je gospodarska rast za kitajske razmere šibka. Lani se je kitajsko gospodarstvo okrepilo za 7,8 odstotka, kar je bila najnižja rast v 13 letih, v prvem letošnjem trimesečju pa je rast na letni ravni znašala 7,7 odstotka.
Kakšnih posebnih ukrepov za zaostrovanje denarne politike tako ni pričakovati, prav tako pa na drugi strani ni pričakovati večjih spodbud za gospodarsko dejavnost.
Upočasnjevanje rasti je namreč v veliki meri povezano tudi s spremembami kitajskega ekonomskega modela, ki naj bi slonel na bolj vzdržnih temeljih domačega povpraševanja ter manj na investicijah, izvozu in vlogi svetovne tovarne.