Jašovič za Finance: Z današnjim vedenjem vodenja NLB ne bi prevzel

Članek slika

Če je Mercator nacionalni interes, naj lastniki to jasno povedo in vedno ga bomo pripravljeni prodati slovenskim vlagateljem, je v pogovoru za današnje Finance dejal predsednik uprave NLB v odstopu Božo Jašovič, ki z današnjim vedenjem vodenja banke ne bi prevzel. Izguba NLB naj bi bila letos na podobni ravni kot lani.

Jašovič, ki je vodenje banke prevzel 1. oktobra 2009, je dejal, da pri odločitvi o prodaji Mercatorja ni šlo za neposredne pritiske na upravo banke. "Šlo je za izražanje mnenj in pričakovanj naših lastnikov, torej ministrov, naj odstopimo od transakcije," je dejal. Jašoviča ob tem čudi, da je takšno komuniciranje prišlo šele v zadnji stopnji prodaje Mercatorja, čeprav so se delnice prodajale že dalj časa.

"Če je Mercator nacionalni interes, naj to enako jasno povedo in vedno ga bomo pripravljeni prodati slovenskim vlagateljem. Povedo naj, kdo so ti vlagatelji in sklenili bomo posel z njimi," poudarja Jašovič. Na vprašanje ali bi ponudbo za vodenje NLB sprejel še enkrat pa Jašovič odgovarja, da je z današnjim vedenjem ne bi sprejel.

Spregovoril je tudi o strategiji NLB, ki naj bi banko stabilizirala, ter jo je vlada sprva potrdila, sedaj pa ji nasprotuje. Dejal je, da je sam očitno narobe razumel, da če je vlada strategijo podprla, da njeno izvedbo tudi v resnici podpira. "Ker ni tako, odstopam," je dejal.

Jašovič kljub poslabšanim razmeram meni, da se lahko banka v letu, dveh, sanira, reši nedonosnega portfelja in začne spet delati dobičke. Po njegovih besedah bo letos izguba na podobni ravni kot lani, ko je izguba skupine znašala 202,3 milijona evrov.

Glede dokapitalizacije NLB Jašovič verjame, da bo banka dobila kapital. "Upam, da se država, nova vlada, zaveda resnosti in nujnosti. Kdo bo denar dal, pa ne vem, ta odločitev je najprej odvisna od ključnih lastnikov," je poudaril.

Ob tem poudarja, da se iz krize ne bomo izvlekli brez sklada, ki bo pomagal prestrukturirati vsaj velika podjetja. Jašovič opozarja, da banke potrebujejo pomoč za čim hitrejšo in čim bolj učinkovito izvedbo tega procesa. Merila za reševanje podjetij so sicer po njegovih besedah jasna. "Vsako podjetje s poslovnim potencialom se splača reševati," je poudaril.

Slovenija je po njegovih besedah daleč od tega, da bi nas moral reševati Mednarodni denarni sklad. Pri nas so neugodne in skrb vzbujajoče usmeritve, kot je rast dolga, ne pa še razmere, je dejal. "Ne bo pa nam lahko," poudarja Jašovič.

Projekt Stožice za to upravo banke po Jašovičevih besedah ni bila neposredna naložba, saj je bila banka takrat že v zavezi do komitenta. "Sam menim, da se bo posojilo poplačalo. Gre za projekt skoraj sredi glavnega mesta, nepremičnino, ki ne bo izginila," je poudaril. Ob tem dodaja, da je pomembno, da se projekt čim prej konča in da bo začel vračati.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja