IMF in afriške države o nujnosti gospodarske transformacije

Članek slika

Predstavniki afriških vlad in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) so se danes strinjali o nujnosti izkoriščanja hitre gospodarske rasti črne celine v dobro vseh prebivalcev. Za to pa je nujna "strukturna transformacija", so ugotavljali po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Afriško celino ogrožajo nemiri, pred njo so številni izzivi, so po koncu dvodnevnega srečanja v mozambiškem Maputu ugotavljali finančni ministri, guvernerji centralnih bank in predstavniki IMF. Nujna je transformacija, ki bo zagotovila, da bo gospodarski razcvet koristil vsemu prebivalstvu.

Regija med najhitreje rastočimi na svetu, a težave ostajajo

Gospodarstva Podsaharske Afrike naj bi letos beležila več kot petodstotno gospodarsko rast. Regija je med najhitreje rastočimi na svetu, a njen dolgo časa pričakovani dvig ogrožajo nemiri v Nigeriji, Južnem Sudanu in regiji Sahel, pa tudi grožnja recesije v Južnoafriški republiki. "Politike morajo biti oblikovane na način, da bodo zagotovile, da dvig rasti lahko spodbudi tudi strukturno transformacijo," navaja zaključna izjava zasedanja.

Številne afriške vlade bremenijo korupcija, sporne pogodbe s podjetji in slabo upravljanje. Gospodarski napredek tako le redko doseže ljudi na ulici. "Podsaharska Afrika bo morala podvojiti prizadevanja za izkoriščanje priložnosti, ki jih nudi obilje naravnih virov, in zagotoviti, da so njihovi sadovi enakomerno porazdeljeni," so se strinjali predstavniki držav.

Preberite tudi:

KING: Afriško vstajenje

Vlagatelji osvajajo Afriko

MENA - priložnost za sodelovanje pri razvoju

Kakovostna infrastruktura - magnet za tuja vlaganja

Celina se še naprej spopada s slabimi cestami, pomanjkanjem zalog energentov, zaizboljšanje infrastrukture pa bi potrebovala več kot 90 milijard dolarjev letno, je izpostavila direktorica IMF Christine Lagade. Kot je dodala, so voditelji realni glede obsega izzivov, s katerimi se srečuje Afrika.

"V zadnjih letih je očiten trend močne rasti, presenetljivo tudi v času finančne krize," je poudarila Lagadova. "Še naprej pa obstajajo velika vprašanja, ki jih je treba nasloviti, na obzorju pa so številna tveganja."

Kot je že v četrtek izpostavila prva dama IMF, je le 16 odstotkov vseh cest na črni celini tlakovanih, v primerjavi s 85 odstotki v Južni Aziji. "Ta dejstva predstavljajo velik strošek za podjetja - in ljudi," je opozarjala. Kot je dodala, je kakovostna infrastruktura lahko tudi magnet za tuja vlaganja.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja