Gazprom lani s sedem odstotkov nižjim dobičkom

Članek slika

Ruski energetski velikan Gazprom je v lanskem letu ustvaril 1139 milijard rubljev (23 milijard evrov) čistega dobička, kar je sedem odstotkov manj kot v letu poprej. Prihodki od prodaje so se na drugi strani zvišali za 10 odstotkov na 5250 milijard rubljev (105 milijard evrov). Okrepila jih je predvsem rast prodaje zemeljskega plina Evropi.

Prihodki iz naslova prodaje zemeljskega plina so lani znašali nekaj več kot 213 milijard rubljev (4,3 milijarde evrov). Prihodki od prodaje državam nekdanje Sovjetske unije, med katere sodi tudi Ukrajina, so se na letni ravni znižali za 21 odstotkov, medtem ko je bila količina prodanega plina nižja za 10 odstotkov.

Na drugi stani so se prihodki od prodaje zemeljskega plina v Rusiji zvišali za štiri odstotke ob osemodstotnem znižanju količine prodanega plina. V Evropo pa je Gazprom dobavil za 15,4 odstotka več zemeljskega plina kot v letu poprej.

Gazprom: Rezultati odražajo pozitivno dolgoročno povpraševanje po ruskem zemeljskem plinu in močno zavezanost k sodelovanju z evropskimi partnerji

V ruskem velikanu poudarjajo, da poslovni rezultati odražajo pozitivno dolgoročno povpraševanje po ruskem zemeljskem plinu in njegovo močno zavezanost k sodelovanju z evropskimi partnerji. V letu 2013 je bil Gazprom po lastnih navedbah edini proizvajalec, ki se bil sposoben zvišati dobavo Evropi in s tem zapreti vrzel med povpraševanjem in ponudbo, medtem ko so dobavitelji iz držav, kot so Norveška, Alžirija, Libija in Katar, dobavo zmanjšali.

Poslovni rezultati v skladu s pričakovanji

Poslovni rezultati so v skladu s pričakovanji analitikov in odražajo tudi šibkejšo vrednost rublja.

Gazpromov čisti dobiček se je sicer znižal že drugo leto zapored. Lani je upadel za 10 odstotkov, s tem pa je ruski velikan izgubil naslov najbolj dobičkonosne družbe na svetu, dodaja francoska tiskovna agencija AFP.

Letošnje poslovanje bi lahko prizadela ukrajinska kriza

Poslovanje Gazproma v letošnjem letu bi lahko močno prizadela ukrajinska kriza, zaradi katere Zahod uvaja sankcije proti Moskvi. Bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) je v luči novih sankcij v ponedeljek znižala bonitetno oceno šestih entitet, povezanih z rusko vlado, vključno z Gazpromom in drugim energetskim velikanom, Rosneftom. Bonitetne ocene je S&P uskladil z bonitetno oceno Rusije, ki jo je prejšnji teden znižal na BBB-.

Gazprom pokrije okoli 30 odstotkov vsega evropskega povpraševanja po zemeljskem plinu, ob objavi poslovnih rezultatov pa je sporočil, da bi spor glede cen s Kijevom lahko vodil do motenj v dobavi njegovega plina Evropi. Prav tako bi lahko na poslovanje negativno vplivale sankcije. "Razširitev ameriških, evropskih in drugih programov sankcij bi lahko negativno vplivala na operacije in finančno kondicijo skupine," v poročilu navaja menedžment.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja