Cene delnic po svetu teden končale neenotno

Članek slika

Delnice na razvitih trgih so v povprečju končale v rdečem območju, delnice na trgih v razvoju pa so doživele visoko rast.

V ZDA ameriška podjetja poročajo o svojih četrtletnih rezultatih. Izmed 230 podjetij iz indeksa S&P 500, ki so že poročala o rezultatih, jih je 76 odstotkov preseglo pričakovanja analitikov glede višine dobičkov, 67 odstotkov pa jih je preseglo pričakovanja glede višine prodaje.

Facebook je presegel pričakovanja analitikov tako na področju rasti prodaje, ki je dosegla 2,9 milijarde dolarjev, kot tudi na področju rasti dobička, ki je dosegel 791 milijonov dolarjev. Cena delnice je dosegla rekordne vrednosti in teden končala nad 75 dolarji. Visoko rast dobička je beležil tudi Apple; njegov čisti izid je znašal 7,7 milijarde dolarjev. Cena je presegla prejšnje vrhove in končala pri 97,67 dolarja na delnico.

Pregled makroekonomskih kazalcev

Indeksi nabavnih menedžerjev v Evropi so v povprečju presegli pričakovanja in kažejo na nadaljevanje okrevanja, predvsem v storitvenem sektorju. Francoski nabavni menedžerji pričakujejo upočasnitev rasti oz. celo krčenje proizvodnega sektorja. Nemški menedžerji so bolj optimistični glede rasti tako v storitvenem kot tudi proizvodnem sektorju.

Indeks zaupanja nemških gospodarstvenikov, ki ga izračunava nemški institut Ifo, kaže na optimizem glede prihodnje gospodarske rasti, vendar po nižji stopnji, saj je indeks upadel na najnižjo vrednost v zadnjih devetih mesecih.

Gospodarska rast na Otoku je bila v skladu s pričakovanji, in sicer pri 0,8 odstotka na četrtletni ravni. Inflacija v ZDA je bila na mesečni ravni 0,3-odstotna.

V prihodnjem tednu bo pozornost borznih trgovcev in analitikov predvsem na evropski inflaciji, za katero se pričakuje vrednost 0,5 odstotka na letni ravni, ter stanju na ameriškem trgu dela, kjer se pričakuje 230.000 novih delovnih mest in 6,1-odstotna stopnja brezposelnosti.

Dogajanje na trgih

V ZDA je v preteklem tednu širši indeks Standard & Poor's 500 pridobil 0,01 odstotka vrednosti, industrijski indeks Dow Jones je upadel za 0,82 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa je končal 0,64 odstotka višje.

Frankfurtski indeks DAX je izgubil 0,78 odstotka vrednosti, medtem ko je londonski FTSE narasel za 0,62 odstotka, pariški indeks CAC 40 pa je zaključil teden 0,11 odstotka nižje.

V Aziji je šanghajski osrednji indeks pridobil 4,31 odstotka vrednosti, medtem ko je hongkonški Hang Seng teden sklenil 3,25 odstotka višje, tokijski Nikkei pa je končal 1,59 odstotka višje.

Zagrebški indeks Crobex je izgubil 0,36 odstotka vrednosti, medtem ko je beograjski indeks Belex trgovanje končal 1,72 odstotka višje, dunajski ATX pa 0,18 odstotka višje.

Slovenska borza je znova doživela rast cen delnic, indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP je pridobil 0,47 odstotka. Največ so pridobile delnice Pozavarovalnice Sava (+5,45 odstotka ter Luke Koper (+2,04 odstotka).

Zahtevana donosnost na 10-letne ameriške obveznice je upadla na 2,46 odstotka, pri nemških obveznicah se je znižala na 1,15 odstotka. Donosnost italijanskih obveznic je končala nižje, pri 2,71 odstotka, medtem ko je zahtevana donosnost španskih obveznic upadla na 2,53 odstotka.

Zahtevana donosnost slovenskih državnih obveznic z dospetjem v letu 2024 je po podatkih elektronske borze MTS upadla in končala pri 3,16 odstotka.

Na valutnih trgih je evro izgubil 0,7 odstotka in je vreden 1,3430 dolarja.

Cena severnomorske nafte brent je teden končala pri 108,13 dolarja za 159-litrski sod, kar predstavlja 0,92-odstotno rast. Cena zlata je izgubila 0,57 odstotka vrednosti in končala pri 1302,45 dolarja za 31,1-gramsko unčo. Cena srebra je končala pri 20,59 dolarja za unčo oziroma 1,2 odstotka nižje kot pretekli teden.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja