V Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) so včeraj priznali, da so od Alstoma prejeli "delovne dokumente, ki vsebujejo ocene stroškov montaže opreme za blok 6". Ti naj bi po oceni francoskega dobavitelja znašali 215 milijonov evrov, kar je 115 milijonov evrov več od napovedi iz zadnjega veljavnega investicijskega načrta za TEŠ 6.
Informacije, da so v Alstomu vrednost montažnih del, ki jih bo moral plačati TEŠ, ocenili na kar 215 milijonov evrov, v Šoštanju včeraj niso zanikali, potrdilo pa jo je več virov. A čeprav v TEŠ zatrjujejo, da Alstomovih dokumentov "ne morejo jemati kot račun, predračun ali ponudbo za montažna dela", je Alstom po naših podatkih k oceni vrednosti priložil tudi natančni razrez omenjenih del in tehničnih podrobnosti posameznih sklopov. To so Francozi morali storiti po pogodbi o dobavi opreme, ki jo je junija 2008 z Alstomom podpisal nekdanji direktor TEŠ Uroš Rotnik.
V TEŠ so včeraj ponovno zatrdili, da "bo dokončna vrednost montažnih del znana šele po končanih pogajanjih in podpisanih pogodbah". Po naših informacijah pa so z Alstomovo oceno, ki bi lahko v skrajnem primeru ceno projekta podražila na 1,4 milijarde evrov, seznanjeni že vsaj mesec dni. Le nekaj dni po tem, ko je o njej razpravljal tudi nadzorni svet TEŠ, pa je s položaja odstopil namestnik vodje projekta blok 6 Branko Debeljak.
Poročali smo: Teš zanika, da bi od Alstoma prejel 200 milijonov evrov visok račun
Nesporno dejstvo je, da bodo v Šoštanju v nova pogajanja z Alstomom vstopili z omejenim manevrskim prostorom. Poleg tega, da je Alstom že oddal montažna dela za primarno in sekundarno jekleno konstrukcijo (TEŠ se bo lahko tako v postopek izbire podizvajalcev za montažo očitno vključil šele pri tlačnem delu kotla), naj bi Alstom postavil še nekaj dodatnih pogojev. Tako naj bi med drugim vztrajal pri plačevanju glede na dejansko nastale stroške, kar bi mu lahko dalo proste roke pri nadaljnjem stiskanju naročnika v kot. V stroške bi namreč lahko prištel še kakšna dodatna dela, s katerimi bi lahko Alstom nadoknadil morebitna popuščanja TEŠ pri nadaljnjih oddajah montažnih del. Če bi ta v Šoštanju vsaj deloma oddajali sami, bi se namreč moral Alstom odpovedati marži v višini najmanj 25 odstotkov.
Poročali smo: Alstomov račun za montažo nov glavobol za TEŠ
V TEŠ, ki jo vodi Simon Tot, tako ocenjujejo, da "bodo pogajanja o ceni montaže zaključena v naslednjih treh mesecih". Čeprav v Šoštanju "še vedno verjamejo, da bo strošek montaže v okviru zneskov, ki sta ga v svoji oceni predvideli svetovalni družbi Pöyry in Lahmeyer", je bolj ali manj jasno, da njena končna cena ne bo znana pred odločanjem vlade in državnega zbora o državnih poroštvih pri 440-milijonskem posojilu Evropske investicijske banke (EIB) za gradnjo TEŠ 6. To pa skupaj s stroški priključitve novega bloka v omrežje in sistemskih storitev, ki naj bi po oceni virov blizu Elesa znašali tudi do 20 milijonov evrov, pomeni še eno neznanko pri končni ceni projekta TEŠ 6, ki je zdaj uradno ocenjen na 1,3 milijarde evrov.
V TEŠ trdijo, da Alstom ni poslal računa, ampak "le" oceno stroškov
Po tem, ko smo v Dnevniku v soboto razkrili nove zaplete med TEŠ in Alstomom, so iz Šoštanja sporočili, da od Francozov niso dobili računa za montažna dela, ampak "le" oceno stroškov. "Montažna dela so se šele začela in že samo iz tega razloga je popolnoma nelogično, da bi dobavitelj za montažna dela, ki bodo trajala do vključno leta 2015, račun izstavil, še preden so znani vsi stroški, podpisane vse pogodbe in opravljena vsa dela," so sporočili iz TEŠ in dodali: "Dejstvo je, da montažna dela niso bila vključena v glavno pogodbo, ki je bila sklenjena leta 2008. V investicijskem programu je vključena vrednost stroškov montaže v višini 100 milijonov evrov, ki je bila preverjena pri dveh tujih svetovalnih družbah. V TEŠ delamo vse, da vrednost investicije gradnje nadomestnega bloka 6 zadržimo v finančnih okvirih iz investicijskega programa."