Kaj mora vlagatelj storiti pred pristopom k vzajemnem skladu?
V skladu z Zakonom o preprečevanju pranja denarja (ZPPDen-1) mora vsaka stranka pred pristopom k posameznemu skladu opraviti osebno identifikacijo in na enem izmed vpisnih mest podpisati pristopno izjavo. Podpis pristopne izjave je potrebno opraviti v prisotnosti pooblaščene osebe, ki ima dovoljenje DZU za trženje posameznih skladov.
Pred vplačilom v vzajemni sklad se mora vsak vlagatelj tudi seznaniti s prospektom in pravili upravljanja vzajemnega sklada, kjer so navedeni investicijska politika vzajemnega sklada in vse ostale informacije, ki jih mora vlagatelj poznati pred sprejemom odločitve za varčevanje v vzajemnih skladih. Ti dokumenti vsebujejo vse potrebne podatke o delovanju izbranega vzajemnega sklada. V kolikor imate vprašanja lahko pokličete na telefonsko številko 01/2809161 in z veseljem vam bomo pomagali.
Ali se s podpisom pristopne izjave na kakršenkoli način obvežem?
Po podpisu pristopne izjave mora tržnik vzajemnih skladov obvezno priložiti pravila upravljanja ter izvleček prospekta. V omenjenih dokumentih so zapisani pogoji poslovanja posameznega vzajemnega sklada, s katerim se vlagatelj strinja od trenutka podpisa naprej. Vendar pa ta podpis pristopne izjave vlagatelja nikakor ne zavezuje, da bi bil kakorkoli časovno ali zneskovno vezan (kakor je to na primer pri vezanih vlogah oz. depozitih na banki). Teoretično rečeno, lahko vlagatelj podpiše pristopno izjavo in tako nikoli ne nakaže nobenih sredstev.
Ali je potrebna ponovna identifikacija za pristop k vzajemnem skladu v kolikor pristopam k skladu DZU, katere sklad že imam?
S spremembo Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma je prišlo do sprememb pri naročanju pristopnih izjav in osebni identifikaciji. Po novem zakonu osebna identifikacija ni več potrebna le v primeru, ko pristopate k drugemu skladu iste DZU, v kolikor ste pri nas že sklenili pristopno izjavo in opravili osebno identifikacijo pri pristopu k skladu te iste družbe za upravljanje. V tem primeru zakon dovoljuje, da vam po pošti pošljemo pristopno izjavo v podpis. S podpisom pristopne izjave s uradno pristopili k skladu.
Ko sem enkrat že pristopil k skladu ali moram za drug sklad ponovno podpisati pristopno izjavo?
Vsak vzajemni sklad ima svoje pogoje poslovanja (opisani so v pravilih upravljanja in prospektu), zato je potrebno za vsak sklad posebej podpisati pristopno izjavo razen v primeru, da lahko preko ene pristopne izjave pristopimo k več skladom.
Kako in kdaj lahko vplačam v podsklad krovnega sklada?
Prvo vplačilo v vzajemni sklad lahko izvršite šele po opravljeni osebni identifikaciji! To pomeni, da morate najprej podpisati pristopno izjavo (s katero potrjujete, da se strinjate s pogoji in načinom upravljanja določenega vzajemnega sklada). Poleg pristopne izjave prejmete tudi plačilni nalog za izbrani vzajemni sklad, na katerega morate pred vplačilom vpisati želeni znesek. Za vsako nadaljnjo vplačilo boste po pošti iz družbe za upravljanje dobili nov plačilni nalog.
Nalog za vplačilo v sklad je običajni plačilni nalog BN02, ki ga lahko poravnate pri katerikoli ustanovi, ki opravlja plačilni promet (trenutno so to pri nas banke in pošta). Plačilo je prav tako mogoče tudi preko telefonskega ali spletnega bančništva.
Kako naj izvršim vplačilo v sklad, če sem izgubil plačilni nalog?
Najpomembnejša podatka za vplačilo v vzajemni sklad sta transakcijski račun vzajemnega sklada in sklic za vplačilo. Številko računa sklada najdete v izvlečku prospekta ali na naši spletni strani v "factsheetu sklada" - dostop preko tečajnice vzajemnega skalda. Sklic je številka vaše pristopne izjave in je ves čas enak. Torej bodite pozorni, da vpišete pravilno številko transakcijskega računa izbranega sklada (vsak sklad ima svojo številko TRR) ter pod sklic številko vaše pristopne izjave. Če pa ste izgubili tudi kopijo pristopne izjave, nas lahko pokličete na 01 280 91 61 in bomo na sedežu podjetja poiskali kopijo vaše pristopne izjave.
Kakšna je razlika med pristopoma k Kotirajočem vzajemnem skladu preko primarnega (DZU) in sekundarnega trga (borza)?
Kotirajoči skladi se od večine klasičnih vzajemnih skladov razlikujejo po tem, da jih lahko kupimo ali prodamo tako na primarnem trgu (po klasični poti preko DZU) ali sekundarnem trgu (preko borze). Mesto nakupa nima vpliva na mesto prodaje, kar pomeni, da lahko kotirajoči vzajemni sklad kupimo na primarnem trgu in ga prodamo na primarnem ali sekundarnem trgu ter obratno.
Ko se odločamo za nakup ali prodajo kotirajočega vzajemnega sklada moramo biti pozorni na stroške vstopa oziroma izstopa, vrednost enote premoženja in čas nakupa oziroma prodaje.
Na primarnem trgu lahko nakup (ali prodajo) kotirajočega vzajemnega sklada opravimo preko družbe za upravljanje (DZU) z nakazilom na transakcijski račun podsklada. V tem primeru je postopek enak kot pri vplačilu v podsklade krovnega sklada. Razlika je v tem, da lahko kupite samo cele enote premoženja, razliko pa vam vrnejo na transakcijski račun. Vlagatelj, ki vplača v kotirajoči vzajemni sklad na tak način, prejme od družbe za upravljanje obvestilo o vplačilu, iz katerega je razvidno, koliko enot je kupil na kateri obračunski dan in po kakšni vrednosti enote premoženja. Vrednost enote premoženja je odvisna od knjigovodske vrednosti portfelja sklada. Nakup in prodaja se izvede v dveh delovnih dneh. Vstopni in izstopni stroški pa so po zakonu omejeni in znašajo največ 5% oziroma 3% in padajo glede na vloženi znesek.
Vlagatelj pa lahko kupi (ali proda) enote kotirajočega vzajemnega sklada tudi na sekundarnem trgu (borzi) preko borznega posrednika. Vrednost enote premoženja je tržna vrednost, ki je odvisna od ponudbe in povpraševanja. V tem primeru družba za upravljanje ne izda obvestila o vplačilu, ampak vlagatelj prejme poročilo o transakciji od borznega posrednika, ki je zanj nakup izvedel. Nakup ali prodaja se izvrši takoj v času, ko je borza odprta. Stroški, ki nastanejo pa se razlikujejo med bornimi hišami in so objavljeni v Ceniku. Število enot premoženja v kotirajočem vzajemnem skladu se vodi na Klirinško depotni družbi (enako kot evidenca delnic), ki vam vsako leto konec januarja posreduje informacijo o stanju vrednostnih papirjev ob koncu leta.
Ne glede na to ali kotirajoči vzajemni sklad kupimo preko DZU ali borze je potrebno na eni izmed borzno posredniških hiš potrebno odpreti trgovalni račun. V kolikor ima vlagatelj že odprt trgovalni račun pri kateremkoli članu KDD, ponovno odpiranje ni potrebno.
Vplačilo v kotirajoči vzajemni sklad tako na primernem kot sekundarnem trgu je možno le preko obrazca bančno nakazilo (BN 02) na običajen način pri bančnem okencu, prek bankomatov, elektronskega ali telefonskega bančništva.
Ali lahko pooblastim drugo osebo za nakup ali prodajo investicijskih kuponov?
Vlagatelj lahko za nakup in prodajo investicijskih kuponov pooblasti katerokoli drugo polnoletno osebo, in sicer tako, da že v pristopni izjavi izpolni in podpiše pooblastilo ali pa naknadno, tako da izpolni obrazec "Pooblastilo" in predloži vse potrebne dokumente pooblaščenca. Pri podpisu pristopne izjave je potrebna osebna identifikacija. Pooblaščenec lahko naroči tudi prodajo enot premoženja, če se sredstva nakažejo na transakcijski račun vlagatelja. V primeru, da vlagatelj ali pooblaščenec zahteva izplačilo na račun, ki ni račun vlagatelja, pa se mora vlagatelj osebno zglasiti na najbližjem vpisnem mestu, kjer potrdi, da dovoli izplačilo na tuj račun.
Pooblastite lahko katero koli polnoletno osebo. S pooblastilom ste ji dali možnost, da enakovredno upravlja s skladom tako kot vi. Pri izplačilu pa se denar vedno izplača na osebni račun, ki je naveden na pristopni izjavi (na račun vlagatelja).
V kolikor pri pristopu navedete pooblaščenca, morate pri pristopu k skladu predložiti tudi osebni dokument pooblaščenca. Identifikacija pooblaščenca ni potrebna, potreben pa je podpis.
Pooblaščenca lahko določite tudi naknadno. Vse kar morate storiti je, da izpolnite in podpišete obrazec za pooblastilo.
Pooblastilo velja v času življenja vlagatelja. V primeru smrti tudi pooblastilo preneha veljati. Točke sklada postanejo del dediščine in se delijo v skladu z oporoko oziroma v skladu z zakonom o dedovanju.
Kaj potrebuje Pravna oseba ob pristopu?
Pravna oseba potrebuje ob pristopu k vzajemnemu skladu predložiti naslednje dokumente:
* Izpis iz sodnega registra, ki ni starejši od treh mesecev ali obvestilo Ajpesa o identifikaciji in razvrstitvi po dejavnosti
* Identifikacijsko številko pravne osebe (davčno številko)
* Matično številko pravne osebe
* Številko transakcijskega računa pravne osebe
* Veljaven osebni dokument direktorja ali zakonitega zastopnika: osebna izkaznica, potni list
* Davčno številko direktorja ali zakonitega zastopnika
* Žig podjetja (če ga ima – razvidno iz registracije).
Ali lahko Mladoletna oseba pristopi k vzajemnem skladu?
Da. V kolikor želi mladoletna fizična oseba (mlajša od 18 let) pristopiti podsklad krovnega sklada mora imeti zakonitega zastopnika (starš, skrbnik), ki do polnoletnosti razpolaga z vloženim zneskom. Pri pristopu mora zakoniti zastopnik predložiti veljaven osebni dokument (osebna izkaznica ali potni list), davčno številko in številko transakcijskega računa mladoletne osebe. Če mladoletna oseba še nima transakcijskega računa, se lahko v pristopni izjavi navede transakcijski račun zakonitega zastopnika.
Pri vplačilu v korist mladoletne osebe ni nobenih omejitev, medtem ko pri prodaji investicijskih kuponov mladoletne osebe pred dopolnjenim 15 letom potrebuje zakoniti zastopnik dovoljenje pristojnega Centra za socialno delo.
V kolikor je vlagatelj mladoletna oseba starejša od 15 let, pristopi vlagatelj skupaj z zakonitim zastopnikom, kar pomeni, da podpišeta pristopno izjavo tako vlagatelj kot zakoniti zastopnik.
Če se priimek ali naslov mladoletne osebe ne ujema z priimkov in naslovom zakonitega zastopnika, se zahteva potrdilo, da je ta oseba zakoniti zastopnik (izpis iz matične knjige, rojstni list, sodna odločba).
Kakšna je minimalna višina vplačila?
Vsak lahko varčuje po svojih zmožnostih, varčuje se lahko z vplačilom enkratnega zneska ali z večkratnimi vplačili. Varčevalec se lahko tudi odloči, da varčuje z izbiro posameznega varčevalnega načrta. To pomeni, da bo mesečno, četrtletno, polletno ali letno vplačeval določene denarne zneske in s tem znižal vstopno izstopne stroške. Več informacij o varčevalnih načrtih lahko pridobite v prospektih in izvlečkih prospektov podskladov na vpisnih mestih.
Minimalno vplačilo je največkrat omejeno na vrednost ene točke povečano za vstopno provizijo (VEP + vstopna provizija). Določeni skladi imajo minimalno vplačilo omejeno na višji znesek kot zanša vrednost točke.
Ali moram po podpisu pristopne izjave nujno vplačati sredstva v sklad?
V sklad pristopite s podpisom pristopne izjave. S pristopno izjavo k vzajemnem skladu si odprete investicijski račun. Ko je račun odprt, lahko v vzajemni sklad vplačate, kadar koli želite oz. kadar koli imate možnost.
Račun lahko po dvigih denarja iz sklada ostane prazen in nanj lahko kasneje spet vplačujete.
Pristop k skladu (odprtje računa) je brezplačen in ne pomeni nikakršne obveznosti za kakršno koli takojšnje vplačilo.
Kakšni dokumenti so potrebni za fizično osebo pri pristopu?
Fizične osebe za pristop k podskladu krovnega sklada potrebuje:
* Veljaven osebni dokument (osebna izkaznica ali potni list)
* Davčno številko
* Številko transakcijskega računa
Pri svetovalcu izpolnite pristopno izjavo, v kateri so zbrani vsi vaši podatki, ki jih družba za upravljanje potrebuje za sprejem vplačil. Pristop k skladu potrdite s svojim podpisom.
Če želite pooblastiti drugo osebo, da poleg vas prosto razpolaga z vašim denarjem, potrebujete tudi njen podpis in vse potrebne dokumente.
Kako pristopiti k vzajemnemu skladu, če ste nerezident (oseba brez slovenskega državljanstva)?
Tudi nerezidenti RS lahko pristopijo k vzajemnim skladom v Sloveniji. Pred pristopom morajo na Davčnem uradu v Sloveniji zaprositi za davčno številko, identificirajo pa se z veljavnim osebnim dokumentom, ki ga je izdala država, katere rezident je. Za nerezidente je priporočljivo, da si pri eni od slovenskih bank odprejo osebni račun za nerezidente, saj so provizije pri izplačilu na transakcijski račun v tujino lahko zelo visoke.
Katere dokumente potrebujete za pristop k skladu?
* Če je vlagatelj polnoletna oseba (tudi osebe med 15. in 18. letom): bančno kartico, osebno izkaznico ali potni list, davčno številko
* če je vlagatelj mladoletna oseba: davčno številko, osebno izkaznico ali potni list, izpisek iz rojstne matične knjige ter bančno kartico, osebno izkaznico ali potni list in davčno številko zakonitega zastopnika (enega od staršev oz. skrbnika);
* če je vlagatelj pravna oseba: izpisek iz sodnega registra za pravno osebo, ki ne sme biti starejši od 3 mesecev, žig pravne osebe, potrdilo o odprtju transakcijskega računa ter osebno izkaznico ali potni list zastopnika (direktorja) pravne osebe;
* če imate na pristopni izjavi navedenega tudi pooblaščenca morate priložiti tudi fotokopijo osebne izkaznice ali potnega lista pooblaščenca.
Zaradi zahtev družb za upravljanje, naših pogodbenih partnerjev, moramo obdržati fotokopijo vašega osebnega dokumenta.
V kolikšnem času dobim obvestilo o nakupu?
Po izvršenem vplačilu vam bodo iz družbe za upravljanje v nekaj dneh po pošti poslali obvestilo o vplačilu. Obvestilo vsebuje podatke o datumu nakupa, vrednosti točke na tisti dan, višini vplačila, obračunanih vstopnih stroških in številu točk, ki ste jih prejeli.
Po kateri točki se obračuna nakup ali prodaja točke vzajemnega sklada?
Ne glede na izbran način vplačevanja (enkratna vplačila ali obročno vplačevanje) vlagatelj vplačuje investicijske kupone podsklada po neznani vrednosti enote premoženja. Metodologija obračuna nakupne in odkupne vrednosti investicijskega kupona podsklada določa način in vrednost, po kateri se obračuna vplačilo oziroma izplačilo vlagateljevih sredstev. Metodologija je opisana v prospektu krovnega sklada z vključenimi pravili upravljanja.
Sredstva vlagatelja, ki prispejo na transakcijski račun podsklada do določene presečne ure podsklada znotraj posameznega obračunskega delovnega dne, bodo obračunana v enote premoženja podsklada istega obračunskega dne. Sredstva, ki prispejo na račun podsklada po določeni presečni uri posameznega obračunskega dne, pa bodo obračunana po vrednosti enote premoženja naslednjega obračunskega dne. Presečne ure se med podskladi razlikujejo in so opredeljen v prospektu z vključenimi pravili upravljanja podsklada krovnega sklada. Natančen čas priliva vlagateljevih sredstev na transakcijski račun podsklada se ugotavlja na podlagi izpiska vplačil, ki ga posreduje skrbnik premoženja, pri katerem je odprt transakcijski račun podsklada.
Pri izračunu števila investicijskih kuponov podskladov krovnega sklada se število zaokroži na štiri decimalna mesta, tako da se pri vplačilu denar ne vrača.
Družba za upravljanje v roku najkasneje 5 delovnih dni po vsakokratnem vplačilu pošlje izpis stanja, ki je hkrati potrdilo o hrambi investicijskih kuponov, iz katerega je razviden znesek vplačila, znesek vstopne provizije, število enot premoženja podsklada, ki jih je vlagatelj pridobil z vplačilom in skupno število enot premoženja v lasti vlagatelja po navedeni številki pristopnice.
Ali lahko že pred nakupom vem, po kateri vrednosti bom kupil točke določenega sklada?
V trenutku vplačila je vrednost točk še nepoznana, kar pomeni, da si ne morete vnaprej izračunati, po kakšni vrednosti boste točke kupili.
Vrednost točke je največkrat obračunana naslednji dan po vplačilu oz. odvisno od presečne ure upravljavca. Na kateri dan vam bo DZU za vaš sklad obračunala točko, si lahko pogledate v "factsheetu sklada" (kliknite na ime sklada in poiščete rubriko "konverzija vplačil").
Primer: Konverzija vplačil: T+1 za vplačila, ki prispejo na račun sklada do 12:00
Razlaga: Če vaša vplačana sredstva pridejo na račun sklada do 12.00 ure tekočega dne, vam bo DZU točko obračunala na naslednji delovni dan oz. po naslednji znani vrednosti premoženja.
Pozor! V kolikor DZU objavlja točko sklada na dan T-1 (za en dan nazaj), potem bo vrednost točke, po kateri vam bo DZU točko obračunala, znana šele na dan T+2 (čez 2 dni od dneva vplačila). Pri svoji banki se pozanimajte, kako izvajajo plačilni promet, saj četudi vplačate plačilni nalog še pred presečno uro, to še ne pomeni, da so ta sredstva dejansko tudi na računu sklada.