Kako so obdavčeni donosi vzajemnih skladov?
Za nabavno vrednost točk vzajemnih skladov, pridobljenih pred 1.1.2003, se šteje, kot da so bile kupljene na dan 1.1.2006.
Davčna stopnja za kapitalski dobiček znaša 20 % in se vsakih 5 let imetništva točk zmanjšuje, kar pomeni, da za dopolnjenih:
* 5 let imetništva točk znaša davčna stopnja 15 %;
* 10 let imetništva točk znaša davčna stopnja 10 %;
* 15 let imetništva točk znaša davčna stopnja 5 % in
* 20 let imetništva točk znaša davčna stopnja 0 %.
Zakon priznava olajšavo za stroške pri nakupu ali prodaji točk vzajemcev in sicer največ 1 % stroškov pri nakupu točk in največ 1 % stroškov pri prodaji točk.
Kako so obdavčene obresti vzajemnih skladov?
Davek na obresti plačate samo v primeru, da sklad izplačuje obresti. Davčna stopnja znaša 20 % od višine izplačanih obresti. Kapitalski dobički v tem primeru niso obdavčeni.
Kako so obdavčene dividende vzajemnih skladov?
Davčna stopnja znaša 20 %, v kolikor vzajemni sklad izplača dividende (npr. MP-EUROSTOCK.SI).
Po kateri metodi se vodijo prodaje točk Vzajemnih skladov?
V primeru ko vlagatelj kupuje investicijske kupone istega izdajatelja v različnih časovnih obdobjih in jih tudi v različnih časovnih obdobjih prodaja se za določitev vrednosti nabavne cene prodanih vrednostnih papirjev upošteva cena, pridobljena na osnovi FIFO metode (first-in first-out), po kateri se kot nakupna cena prodanih vrednostnih papirjev šteje nakupna cena najprej pridobljenih vrednostnih papirjev. Davčna osnova od dobička iz investicijskega kupona je torej razlika med vrednostjo investicijskega kupona ob odsvojitvi in vrednostjo investicijskega kupona ob pridobitvi.
Kako je obdavčena prodaja točk vzajemnih skladov pri fizičih osebah – rezidentih RS?
V primeru prodaje investicijskih kuponov oziroma točk vzajemnega sklada so davčni zavezanci dolžni do 28.02. tekočega leta za preteklo koledarsko leto pri pristojnem davčnem uradu vložiti napoved za odmero davka od dobička iz kapitala.
Davčna osnova od dobička iz investicijskega kupona je razlika med vrednostjo investicijskega kupona ob odsvojitvi in vrednostjo investicijskega kupona ob pridobitvi.
Kapitalski dobiček se pri prodaji točk vzajemnih skladov izračuna iz razlike med prodajno vrednostjo (ki jo vpišete v popisni list), zmanjšano za stroške v višini 1 % in nakupno vrednostjo (ki jo vpišete v popisni list), povečano za stroške v višini 1 %.
Davek na kapitalski dobiček se obračuna v višini 20%, pri čemer se po vsakih dopolnjenih 5 letih imetništva kapitala stopnja zniža za 5 odstotnih točk in znaša po dopolnjenih:
- 5 letih imetništva investicijskega kupona 15%,
- 10 letih imetništva investicijskega kupona 10%,
- 15 letih imetništva investicijskega kupona 5%
- 20 ali več letih imetništva investicijskega kupona 0%.
Navedena časovna lestvica velja tako za domače kot tuje vzajemne sklade, ki se tržijo v sloveniji in je odvisna od tega, koliko časa je minilo od dneva pridobitve prodanih investicijskih kuponov:
Dohodnino od dobička iz kapitala ugotovi davčni organ z odločbo na podlagi napovedi zavezanca, ki jo rezident Republike Slovenije vloži do 28. februarja za preteklo leto, in v kateri zavezanec napove vse odsvojitve kapitala v enem letu. Davčni organ izda odločbo o odmeri dohodnine od dobička iz kapitala. Tako odmerjena dohodnina od dobička iz kapitala je dokončna.
Kako je obdavčena prodaja točk vzajemnih skladov pri pravnih osebah – rezidentih RS?
Dohodki pravnih oseb so obdavčeni v skladu z Zakonom o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2). Stopnja davka na ustvarjeni davčno priznani dobiček znaša 22% v letu 2008, 21% v letu 2009 in 20% v naslednjih letih.
Vsi vlagatelji, pravne osebe – rezidenti so dolžni davčno priznani dobiček ugotavljati na podlagi prihodkov in odhodkov, ugotovljenih v skladu z zakoni in računovodskimi standardi, pri čemer so dolžni upoštevati posebnosti, kot jih določa ZDDPO-2. Posebna pravila se nanašajo predvsem na spremembe računovodskih usmeritev, popravke napak in prevrednotenja.
Kako je obdavčena prodaja točk vzajemnih skladov pri fizičih osebah – nerezidentih RS?
Zavezanec nerezident Republike Slovenije ne plačuje dohodnine od dobička iz kapitala, doseženega z odsvojitvijo investicijskih kuponov. Vlagatelji, ki so fizične osebe – nerezidenti, morajo v zvezi z obdavčitvijo naložbe v investicijski kupon sklada poleg posebnih določb (za rezidente in nerezidente) ZDoh-2 upoštevati tudi davčne predpise, ki zanje veljajo v drugih državah, v katerih so davčni zavezanci (praviloma v državah prebivališča).
Kako je obdavčena prodaja točk vzajemnih skladov pri pravnih osebah – nerezidentih RS?
Vlagatelji, ki so pravne osebe – nerezidenti, morajo upoštevati davčne predpise, ki zanje veljajo v državah, v katerih so davčni zavezanci. Za vlagatelje, ki so pravne osebe – nerezidenti in imajo naložbo v investicijske kupone vzajemnega sklada preko poslovne enote v Sloveniji, veljajo v zvezi s to poslovno enoto enaka pravila, kot veljajo za pravne osebe – rezidente.
V katerih primerih prodaja investicijskih kuponov ni obdavčena?
Prodaja investicijskih kuponov ni obdavčena v 3 primerih:
1.Pri prenosu kapitala preminule osebe na dediča (dedovanje)
2. Pri prenosu kapitala v postopkih prisilne izterjave obveznih dajatev in
3. V primeru prodaje investicijskih kuponov, ki jih je imetnik pridobil z zamenjavo delnic pooblaščene investicijske družbe ali delnic investicijske družbe v postopku obveznega preoblikovanja v podsklad, pod pogojem, da je zavezanec odsvojil investicijske kupone, ki jih je pridobil z zamenjavo delnic iz lastninskega preoblikovanja podjetij za te investicijske kupone.
Ali je prehajanje med podskladi istega krovnega sklada obdavčeno?
NE. Pri zamenjavi investicijskega kupona podsklada za investicijski kupon drugega podsklada istega krovnega sklada se uveljavlja odlog ugotavljanja davčne obveznosti.
V primeru uveljavitve odloga ugotavljanja davčne obveznosti se le-ta ugotavlja šele ob prvi naslednji obdavčljivi odsvojitvi investicijskih kuponov, pri čemer se: za čas pridobitve investicijskega kupona šteje datum, ko so bili pridobljeni prvi zamenjani investicijski kuponi, ugotovljen v skladu s pravili ZDoh-2, za nabavno vrednost šteje nabavna vrednost prvih zamenjanih investicijskih kuponov, ugotovljena v skladu s pravili ZDoh-2.
Za zavezance, za katere je v zvezi z zamenjanimi investicijskimi kuponi veljala oprostitev plačila dohodnine v skladu s 126. členom ZISDU-1B, ta oprostitev velja tudi v zvezi z investicijskimi kuponi, pridobljenimi v postopku zamenjave v okviru prehajanja med podskladi istega krovnega sklada.
V kolikor družba za upravljanje ne razpolaga s podatki iz drugega odstavka te podtočke, je pri zamenjavi ali unovčenju takih investicijskih kuponov dolžna od imetnika zahtevati dokazila o dejanskem času pridobitve in nabavni vrednosti oziroma o načinu pridobitve prvega investicijskega kupona.
Odlog ugotavljanja davčne obveznosti Davčni upravi Republike Slovenije priglasi družba za upravljanje, ki upravlja krovni vzajemni sklad. Družba za upravljanje je dolžna zavezance v 15 dneh po zamenjavi investicijskih kuponov pisno obvestiti o odložitvi ugotavljanja davčne obveznosti.
Koliko davka moram plačati pri prodaji investicijskih kuponov, ki sem jih kupil pred 1.1.2003?
Dohodki iz vzajemnih skladov so obdavčeni kot kapitalski dobiček - torej razlika med nakupno in prodajno vrednostjo. Za obdavčitev se ustvarjene kapitalske dobičke prijavlja do 28. februarja za dobičke, unovčene v prejšnem koledarskem letu.
Nakupna vrednost za investicijske kupone se obračunava na osnovi dejanske vrednosti enote premoženja na dan nakupa, razen v primeru, če so bile enote kupljene pred 1. januarjem 2003. V tem primeru se kot vrednost enote premoženja upošteva VEP z dne 1. januar 2006. Nakupna vrednost se lahko dvigne za 1 % normiranih stroškov ob pridobitvi. Prodajna vrednost enot se obračunava po realni vrednosti enote premoženja na dan prodaje, ki se lahko zniža za 1 % normiranih stroškov ob odsvojitvi.
Kako je z obdavčitvijo pri prehodu med skladi Krovnega sklada za primer Triglav Steber 1?
Pri prehodu med podskladi Krovnega sklada Triglav vzajemni skladi (tako Triglav Steber 1 kot tudi med ostalimi podskladi), gre za odlog obdavčitve do dejanskega izstopa iz Krovnega sklada Triglav vzajemni skladi. V primeru dejanskega izstopa iz Krovnega sklada Triglav vzajemni skladi pa velja za Triglav Steber 1 spodaj navedeno besedilo:
»V primeru, ko želi vlagatelj točke podsklada, ki je nastal na osnovi preoblikovanja Investicijske družbe v vzajemni sklad (Primer Triglav Steber 1) zamenjati za druge točke, se bodo vlagatelju davčno obravnavale najprej enote premoženja pridobljene kasneje kot certifikatne in pred 03.03.2009, zatem certifikatne ter ostale pridobljene po 03.03.2009. Kdor pa je do točk prišel kako drugače, se mu bo kot dan pridobitve upošteval dejanski datum nakupa delnic ali točk sklada Triglav Steber 1 - denimo 15.05.2002, pri čemer pa bo veljal nakupni tečaj na dan 01.01.2006, ker je bil dejanski nakup opravljen pred 01.01.2003.«