Ekskluzivni intervju: Peter Schiff iz Euro Pacific Capital

»Svetujem vam razpršitev premoženja preko vzajemnih skladov«

Članek slika

Peter Schiff velja za enega izmed boljših finančnih analitikov in upravljavcev na svetu. Med drugim je predsednik Euro Pacific Capital. Bil je med redkimi, ki so predvideli finančno krizo. Znan je po tem, da uspešno predvidi borzni trend, še preden ga vidijo drugi ter po svojih pesimističnih pogledih na ameriško gospodarstvo.

V mnogih komentarjih izražate dvome o svetli prihodnosti gospodarstva ZDA. Prav tako ni skrivnost, da zagovarjate naložbe v trge v razvoju. Kakšno pa je vaše stališče glede prihodnosti trgov evroobmočja in samega evra?

»Evropa je gotovo v boljšem položaju kot ZDA. Močno nemško gospodarstvo spodbuja evroobmočje, za državami vzhodne Evrope pa je 20 let privatizacije in deregulacije, zato evru grozijo dolgovi nekaterih šibkejših članic. Pravi preizkus se skriva v tem, ali bo Evropska centralna banka (ECB) »pomagala« Grčiji, Španiji ali kateri drugi državi z zniževanjem vrednosti evra. Bolje bi bilo, da bi države PIIGS (Portugalska, Irska, Italija, Grčija, Španija) reprogramirajo nekatere svoje dolgove, kot pa da se vsi Evropejci soočijo z inflacijo, ki bo vnesla nestabilnost v gospodarstvo.«

Kako bi v dveh stavkih povzeli vašo knjigo »Crash Proof: How to Profit from the Coming Economic Collapse?« (v prevodu: Odporno pred sesutjem: Kako izkoristiti prihajajoči gospodarski zlom sebi v prid?)? Kakšen nasvet bi dali vlagateljem v ameriške delnice in tistim, ki imajo naložbe v dolarjih?

»Naložbe v dolarjih predstavljajo enega največjih balonov v zgodovini. Takšnim vlagateljem svetujem, da te naložbe prodajo in sredstva plasirajo na trge surovin, žlahtnih kovin in dolžniške trge.«

V ameriških medijih lahko večkrat zasledimo prepričanje, da je nepremičninski trg ZDA pomagal gospodarstvu v sedmih od zadnjih osmih recesij.  Lahko to pričakujemo tudi tokrat ali se lahko zgodi prav nasprotno?

»Tudi sam sem večkrat zasledil to tezo v finančnih medijih v ZDA. Na žalost gre za veliko zmoto glede vprašanja, s čim se ta hip soočamo v ZDA. Medtem ko je vlada v preteklosti z vpihavanjem zraka v nepremičninski balon »reševala« gospodarstvo, se je ta kriza začela ravno s pokom tega balona. Zdaj nimamo druge izbire, kot da se zatečemo k staremu dobremu varčevanju, proizvodnji in izvozu.«

Večkrat ste izrazili začudenje nad nizkimi cenami zlata. Kakšni so vaši razlogi za takšen optimizem glede dolgoročnega vlaganja v zlato?

»Ameriški dolar je v izrazitem trendu izgubljanja vrednosti, evro je mlada valuta, ki prav tako ima svoje težave, tečaj juana pa še vedno ni fleksibilen. Kje naj torej globalni kapital poišče varno zavetje? Odgovor na to vprašanje nam daje zlato, ki podira rekorde. Zlato zaradi svojih značilnosti svojo vrednost realno podpira in bo pomenilo obliko denarja še dolgo v prihodnje. 20. stoletje bi lahko označili za valutni eksperiment, za napačno pot, saj se je bogastvo preselilo od  produktivnih k neproduktivnim družbenim razredom (vlade, sindikati...).«

Kako primerjate stališča in delovanje Obame in Bernankeja v primerjavi z njunima predhodnikoma Bushom ml. in Greenspanom v Beli hiši in ameriški centralni banki (Fed)?

»Bush in Greenspan sta nas vodila v napačno smer po enosmerni ulici, Obama in Bernanke sta samo še dodatno pospešila. Nič se ni spremenilo. Še vedno financiramo slaba podjetja, potrošimo več, kot bi lahko, povečujemo davke in regulacijo in kar je najpomembneje, držimo obrestne mere prenizko.«

Je kriza prinesla konec strategije »kupi in drži«?

»Da, če imate v portfelju dolarske naložbe ali zakladne menice. Sicer pa nikakor ne. Moje podjetje sledi strategiji »kupi in drži« (buy and hold), vendar pa smo pri izbiri naložb zelo previdni. Danes obstajajo fantastične naložbene priložnosti na trgih Kitajske, Singapurja in drugod. Lahko sicer vlagate tudi v uspešna ameriška podjetja, a kaj se zgodi, če njihove stranke bankrotirajo? Kaj se zgodi, ko morajo podjetja zadržati zalogo zaradi hiperinflacije? Strategija »kupi in drži« deluje na preostalih celinah: če nimate dostopa do teh trgov, potem poskusite s strategijo »prodaj in kupi zlato«.«

V večini portfeljev vzajemnih skladov jedro portfelja sestavljajo skladi, ki vlagajo v razvite trge ZDA, Evrope ali obojih. Ali je bolj smiselno kot na ZDA staviti na zahodno Evropo?

»Svetujem vam razpršitev premoženja preko vzajemnih skladov. Poskušajte se izogniti prezadolženim državam. Seveda obstajajo tudi privlačni razviti trgi, vendar pa noben ne ponuja stopenj rasti trgov v razvoju. Upravljavci naših skladov poskušajo ublažiti tveganje na trgih v razvoju z vlaganjem v izbrana podjetja z razvitih trgov. Takšno strategijo svetujem tudi vlagateljem pri vodenju lastnih portfeljev.«

Menite, da je kriza znižala nagnjenost k tveganju med vlagatelji?

»Da, vendar pa mislim, da mnogi vlagatelji delajo ključno napako, ko iščejo varno zavetje v ameriških obveznicah. Smo namreč v slabšem stanju kot Grčija. Naši blagoslovi so postali naša prekletstva. Washington še vedno misli, da lahko s tiskanjem denarja pripomore k rešitvi. Naš umetno vzdrževani visoki življenjski standard  lahko občutno upade, ko bodo vlagatelji začeli prodajati dolarje oziroma dolarske naložbe. Najhujše je dejstvo, da zgodovinska vloga ZDA kot vodilnega gospodarstva zavaja male vlagatelje, da ti vlagajo svoje življenjske prihranke v roke najbolj neodgovorne vlade zahodnega sveta. Strah pred naložbenim tveganjem je zdrav v primeru padajočih trgov, a prvi korak mora biti neodvisna ocena tveganj.«

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja