»Slovenija se ubada z japonskimi simptomi«

Odgovarja Aleš Šoba, vodja oddelka upravljanja pri Krekovi DZU

Članek slika

Aleš Šoba je mnenja, da Fedov politika posredno rešuje mednarodna trgovinska neravnovesja. Če se bo politika Feda še zaostrovala, meni, da bo tudi ECB prisiljena ukrepati in napovedati svoj program kvantitativnega popuščanja. Povedal je, da se Slovenija ubada z »japonskimi simptomi«.

Odločitev ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) glede obsežne finančne injekcije za spodbuditev gospodarstva sproža številne odzive držav z vsega sveta. Opozarjajo, da bo taka politika škodila svetovnemu gospodarstvu. Polek kritik iz domačega gospodastva so se odzvali tudi na kitajski, nemški, brazilski in japonski strani. Menijo, da Fedov načrt ne bo veliko prispeval k spodbuditvi gospodarskega okrevanja. Kakšno je vaše mnenje?

Aleš Šoba, Krekova DZU: »Stališče držav, ki imajo velik trgovinski presežek, je neupravičen, saj Kitajska drži svojo valuto, z vezavo na ameriški dolar, podcenjeno, z namenom povečati lasten izvoz. Podobno Nemčija, po zaslugi dolžniške krize v Evropi, najbolj profitira od nizkega evra. Fedova politika posredno rešuje mednarodna trgovinska neravnovesja, ki so eden ključnih vzrokov za preteklo finančno in gospodarsko krizo. Padec vrednosti ameriškega dolarja, kot ena izmed posledic politike Feda, je del mozaika za odpravo teh neravnovesij, kjer določene države preveč varčujejo in premalo trošijo (Nemčija, Kitajska) in obratno (ZDA).«

Po zadnjem sprejetju ukrepov Feda je dolar oslabel za dva odstotka. Ker je izvoz ključen za evrsko okrevanje, se pojavlja strah, da bi rast izvoza usahnila, če se bo evro še krepil. Ali lahko politika Feda glede dolarja ogrozi okrevanje evro območja?

Aleš Šoba, Krekova DZU: »Nedvomno ni v interesu držav euroobmočja, da bi se evro krepil nasproti dolarju. V primeru, da bo vrednost evra naraščala, lahko pričakujemo še več podobnih izjav, kot sta jih dali nemška kanclerka Angela Merkel in francoska finančna ministrica Lagarde, da bodo privatni investitorji nosili del bremena evropske dolžniške krize. Menim, da so te izjave naperjene k znižanju vrednosti evra in povečanju izvoza euroobmočja. Če se bo politika Feda še zaostrila, bo tudi ECB prisiljena ukrepati in napovedati svoj program kvantitativnega popuščanja.«

Če bi se Fed na zadnjem srečanju odločil, da bodo zaostrili politiko in zvišali temeljno obrestno mero, bi zagotovo videli močno reakcijo na trgih. Ali vas skrbi, kako se bodo odzvali trgi, ko bo Fed začel višati obrestno mero?

Aleš Šoba, Krekova DZU: »Tega scenarijia še ne vidimo v letu 2011, bo pa prvo zvišanje znak okrevanja ameriškega gospodarstva, kar bo pozitivno za delnice in negativno za obveznice. Zato se vlagatelji v delnice lahko veselijo takšnega scenarija, medtem ko bodo vlagatelji v obveznice, po treh desetletjih trajajočem pozitivnem trendu za obveznice, doživeli negativen šok v obliki negativnih donosov, zaradi višjih obrestnih mer.«

Kako bi močnejši evro vplival na nemški izvoz, ki poganja nemško okrevanje, to pa je gonilo gospodarskega okrevanja na evrskem območju?

Aleš Šoba, Krekova DZU: »Po določenih raziskavah je nemško gospodarstvo konkurenčno tudi pri razmerju USD/EUR 1,7, medtem, ko določenim ostalim državam ne bi niti koristilo razmerje pod pariteto. Zaradi tega ne vidim, da bi evro za dolgo ostal na visokih nivojih, saj bi s tem pahnil ostala gospodarstva v euroobmočju v še večjo krizo, kar bi ponovno pomenilo padec vrednosti evra.«

Kako gledate na trenutno stanje slovenskega gospodarstva? Kaj je razlog za tako velik letošnji padec osrednjega indeksa Ljubljanske borze?

Aleš Šoba, Krekova DZU: »Slovenija se ubada z japonskimi simptomi; insolventi bančni sistem in prezadolžena podjetja. V naslednjih letih zaradi tega pričakujem nizko gospodarsko rast, saj se bodo podjetja ubadala z lastno sanacijo in ne z investiranjem v nove projekte.

Ta negativna gospodarska slika se odraža v negativnem gibanju slovenskih delnic, kjer pa lahko dodamo še vlagateljem neprijazno upravljanje največjih slovenskih podjetjih. Nivo korporativnega upravljanja je izredno nizek in dokler bo temu tako, ne vidim razloga, zakaj bi vlagatelji investirali v naše »blue chipe«, saj ve
dno obstaja tveganje, da bo denarni tok podjetij, namesto pri vlagateljih, končal v žepih določenih interesnih skupin, kot se je to dogajalo v preteklosti.«

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja

Delnice podcenjene v primerjavi z obveznicami

13.10.2010

A. Šoba