Finančne družbe kot uvod v stanje ameriškega gospodarstva

Članek slika

Za nami je dober teden dni, odkar so se v ZDA začele objave poslovnih rezultatov za drugo četrtletje. Do sedaj je rezultate objavilo okoli 10 odstotkov družb iz ameriškega indeksa S&P 500, pri čemer je bil daleč najbolj zastopan finančni sektor.

V prihodnjih tednih bo bolj jasna slika, kako poslujejo ameriške (in tudi druge svetovne) gospodarske družbe zunaj sektorja financ, za zdaj pa objave v finančnem sektorju kažejo dobršno mero optimizma.

Prve objave boljše od pričakovanj analitikov

Navadno prve objavjajo rezultate velike banke in investicijske družbe. Glede na število je objavilo rezultate 15 odstotkov družb, ki pa predstavljajo kar 85 odstotkov celotne tržne kapitalizacije v finančnem sektorju. Med njimi lahko omenimo Citigroup, J.P. Morgan Bank of America, Goldman Sachs, Wells Fargo in BlackRock, postavijo pa dobro iztočnico, kaj se dogaja v celotni industriji. Pričakovanja glede ustvarjenih dobičkov so se pred začetkom objav nekoliko znižala, saj glede na enako obdobje lanskega leta ni videti prave rasti. Zato pa so rezultati na podlagi znižanih pričakovanj pozitivno presenetili. Boljše objave od pričakovanj se vrstijo zaradi odsotnosti negativnih novic in rahlih izboljšav v osnovni dejavnosti. Od 12 družb iz finančnega sektorja jih je 10 objavilo boljši dobiček od pričakovanj, polovica pa tudi višje prihodke. V komercialnem bančništvu je opazna rast posojil predvsem na področju industrijskih in komercialnih posojil, čeprav neto obrestne marže ostajajo nizke, hipotekarna posojila pa še vedno nekoliko upadajo. Bolj opazna je rast na področju investicijskega bančništva, pri čemer na samem področju trgovanja z finančnimi instrumenti zaradi zakonodajnih sprememb ni izboljšav. Vse prej omenjene velike banke se soočajo tudi z velikimi tožbenimi zahtevki, ki kvarijo dobičkonosnost.

Rezultati finančnega sektorja za drugo četrtletje so bili boljši od pričakovanj analitikov, kot tudi glede na predhodno četrtletje. Celotni dobički pa ostajajo praktično na nespremenjenih ravneh glede na enako obdobje prejšnjega leta. Čeprav se neto obrestne marže verjetno še ne bodo kmalu izboljšale, je upanje za rast usmerjeno predvsem v izboljšanje posojilne aktivnosti ter prihodke iz naslova investicijskega bančništva. Če lahko sodimo po začetnih objavah finančnih družb in še nekaterih drugih večjih podjetij, se nam spet obeta dobra sezona poslovnih rezultatov, ki lahko v prihodnjih mesecih ponuja podporo delniškim tečajem. Več bo jasno v prihodnjih tednih.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja

Na borznih trgih prevladuje zmerni optimizem

30.06.2021

S. Ivanović