Čeprav avtomobili z 'zelenim' pogonom še niso močno razširjeni, je smer razvoja jasna. Skrb za okolje in vse višje cene nafte bodo poskrbele za večjo uporabo alternativnih virov energije tudi v avtomobilski industriji.
Tehnologija na področju avtomobilske industrije deluje v dveh smereh: zmanjšanju porabe goriva in emisij škodljivih snovi ter iskanju različnih alternativnih pogonov in virov energije, ki bi zmanjšali našo odvisnost od nafte. Poleg uporabe biogoriv in razvoja različnih hibridov, sta trenutno najbolj razširjeni in popularni električni motor ter pogon na plin.
Električni avtomobili
Električni avtomobili so vse bolj priljubljeni. Večanju popularnosti teh vozil na svetovnem trgu bomo nedvomno priča tudi v Sloveniji. Ker je v Sloveniji že več kot 1.300.000 registriranih motornih vozil, je prehod na električni pogon gotovo tematika, pomembna ne le za okolje in gospodarstvo, temveč tudi za same uporabnke. V svetovnem merilu je nujnost elektrifikacije vozil še bolj očitna. Na svetu naj bi bila že več kot milijarda vozil, do leta 2050 pa naj bi ta številka presegla tri milijarde. .
Čas električnih vozil nedvomno prihaja. Do leta 2020 naj bi električne pogone imelo od 25 do 60 odstotkov novih prodanih vozil. Verjetno bomo kmalu opazili vedno več električnih vozil predvsem v središčih mest, saj ima večina električnih avtomobilov krajši doseg kot avtomobili na fosilna goriva. Poleg tega so tudi manjši in tako bolj prilagojeni za mestna središča. Z uporabo električnih vozil v mestu bi veliko pripomogli tudi k manjši onesnaženosti. Zanimiv je predvsem podatek, da je vožnja z električnim avtomobilom približno petkrat cenejša od vožnje z avtomobilom na fosilna goriva.
Slabosti:
• Doseg električnih avtomobilov je manjši.
• Polnilnih postaj je še zelo malo.
• Polnjenje baterije vzame več časa.
• Cena je zaradi baterije dokaj visoka. Cena baterije naj bi predstavljala približno polovico cene avtomobila.
• Električno omrežje še ni pripravljeno za večje količine teh vozil.
Predelava avtomobila na plin
Tudi predelava avtomobila na plin postaja vse bolj priljubljena. Ponudniki predelav pravijo, da je prodaja precej visoka in še narašča, saj visoke cene bencina marsikaterega voznika prisilijo v varčevanje. V povprečju naj bi se največ predelalo avtomobilov, starih od 2 do 9 let, s 4 valjnimi motorji prostornine med 1,2 in 2,0 litra. Ti avtomobili naj bi predstavljali 80 odstotkov vseh predelav. V zadnjih letih je opaziti predelane avtomobile, ki jih ponujajo avtohiše. Ti avtomobili so seveda predelani z originalnimi avtoplinskimi sistemi in tako ne izgubijo tovarniške garancije. Lahko se predelajo tudi dizelski motorji, toda s tenutno tehnologijo se to še ne izplača.
Cene za sisteme za 4 valjne agregate se gibljejo nekje od 1.100 do 1.600 evrov, za 6/8 valjne agregate pa so cene od 200 do 400 eur višje. Cene se sicer razlikujejo tudi glede na zahtevnost samega vozila. Strošek investicije, kot pravijo ponudniki predelave vozil, se povrne že po 25.000 do 30.000 prevoženih kilometrih.
Razvoj tehnologij in vse višje cene nafte bosta v prihodnje nedvomno poskrbela za večjo priljubljenost vozil z ‘zelenimi’ pogoni.