• Pesimistični ameriški pogled na slovensko usodo • K decembrski inflaciji največ prispevale davščine • Petrol sprejel politiko upravljanja družbe • LJSE med slabšimi v letu 2010; leta 2011 morebitna nižanja bonitetnih ocen • Crobexu je uspelo ubežati usodi indeksov JV Evrope • Dogajanje na preostalih trgih JV Evrope • Indeksi razvitih trgov v letu 2010 z nadpovprečno rastjo • Estonija z januarjem članica EMU; ugodni makroekonomski podatki preostalih članic • Pregled dogajanja na trgi v
Slovenija
Pesimistični ameriški pogled na slovensko usodo
Zadnji teden v starem letu nas je obiskala desna roka FED-a Bena Bernankeja, Egon Zakrajšek. V intervjujih za Sobotno prilogo in Finance je izpostavil svoj ameriški pogled na slovensko usodo. Zaradi svoje pozicije in strokovnosti lahko sklepamo, da nejgovo mnenje ni omadeževano s kakšnimi koli političnimi pritiski. Slovenija naj bi po njegovem mnenju kazala sorodnost z državami v fiskalni krizi, saj smo majhni in imamo sorazmerno nelikviden finančni sistem. V svojem intervjuju je okrcal sindikate in nam predlagal korenito pokojninsko reformo. Prav tako je oster nasprotnik nacionalnega interesa in pajdaškega kapitalizma. Predlaga umik države iz finančnega sistema, odprodajo Telekoma, reformo trga dela in znižanje davkov na kapital.
K decembrski inflaciji največ prispevale davščine
Decembrska inflacija je bila povsem v skladu z napovedmi UMAR-ja. Cene so se na letni ravni okrepile za 1,9 odstotka, k njihovi rasti pa so precej prispevale davščine. Njihov prispevek je znašal med 0,7 in 0,8-odstotne točke, ker so se povišale trošarine na energente, tobak in alkohol. V zadnjih nekaj mesecih so svoje prispevali tudi vplivi višjih cen hrane v mednarodnem okolju.
Petrol sprejel politiko upravljanja družbe
V Petrolu so pripravili dokumentacijo za izboljšanje politike upravljanje družbe. Sprejeli so politiko upravljanja družbe in izjave o nedovisnosti članov nadzornega sveta. Kako dosledno bo izvajanje sprejetih poročil bo pokazal čas, jasno pa je, da je bil narejen korak v pravo smer.
LJSE med slabšimi v letu 2010; leta 2011 morebitna nižanja bonitetnih ocen
Slovenski kapitalski trg je bil po donosnosti v letu 2010 izrazito slab, saj je bil tudi eden od redkih, kateremu je odneslo del vrednosti. Za leto 2011 mediana domačih in tujih analitikov napoveduje 20-odstotno rast tečajev delnic na Ljubljanski borzi. Morebiten scenarij znižanja bonitete, pred katerim svari tudi Egon Zakrajšek, bi ta scenarij potisnil v ozadje, saj bi slovenska podjetja, ki so v povprečju bolj zadolžena kot tuja, bila deležna višjih pribitkov zaradi visokega deleža bančnega financiranja v pasivi.
Trgi jugovzhodne Evrope
Crobexu je uspelo ubežati usodi indeksov JV Evrope
Ko je že vse kazalo, da bodo JV indeksi zaključili nižje tudi v letu 2010, je tej usodi uspelo ubežati hrvaškemu Crobexu. Prijetno presenečenje je prišlo predvsem v obliki prevzemne ponudbe za INO v decembru. Letna rast indeksa je tako bila 5,33 odstotka. Med slabše likvidnimi so 40 odstotkov prinesle delnice Čakovečkih mlinov in Kraša, med bolj likvidnimi zmagovalci pa so bili Petrokemija, Končar in Atlantic grupa, ki so pridobile nad 18 odstotkov. Najbolj so razočarali gradbeniki. IGH, Tehniki in Dalekovod so izgubili nad 20 odstotki, ni pa izključiti, da jih bodo letos reševale potrebne dokapitalizacije.
V letu 2011 pričakujejo domači analitiki 1,5-odstotno gospodarsko rast na Hrvaškem, dno dobičkov podjetij pa naj bi že dosegli v preteklem zadnjem četrtletju. Hrvaška je letos zamrznila upokojencem pokojnine, hrvaški državljani pa bodo lahko prosto odpirali račune in jemali posojila v tujini. Lokalne skupnosti bodo morale varčevati.
Dogajanje na preostalih trgih JV Evrope
Predsednik izvršnega odbora AIK banke Vladan Đorđević pričakuje, da bo njegova banka zaključila leto uspešno. Ob 14-odstotni rasti aktive naj bi dosegli 60 milijonov evrov dobička. Delež kapitala v financiranju znaša 55 odstotkov aktive kar je 30 odstotnih točk nad povprečjem bančnega sektorja. Po velikosti aktive je AIK banka sedma največja banka, po dobičku pa drugi. Ob dobrih podatkih poslovanja je nekoliko presenetljivo, da banka ponuja ene izmed najbolj stimulativnih depozitnih obrestnih mer, in sicer v redni ponudbi kar 6,5-odstotno za obdobje dveh let.
V Srbiji so v zadnjem mesecu dni tujci neto kupci delnic. Delta Maxi je svoje delež v Sojiprotein prodala East Capitalu. Ta največja trgovska veriga v Srbiji se sicer prodaja zaradi visoke zadolženosti koncerna Delte. Izvoznik aluminija Impol Seval je v letošnjem letu beležil rekordne prodajne rezultate. 100 milijonov evrov izvoza pomeni najboljše prodajne rezultate v 35-letni zgodovini. Večinski lastnik družbe je slovenski Impol. Z delnico Impol Sevala se celo trguje na borzi, vendar zaradi nizkega deleža delnic, prostih za prodajo, cena delnice slabo odraža dejanska pričakovanja o poslovanju družbe.
Elektroprivreda BiH naj bi v letošnjem letu zaostala za plani. 875 milijonov mark prihodkov je 12 manj od pričakovanih, medtem ko se je dobiček skrčil s 62 v letu 2009 na vsega 2 milijona. Razlog so isti stroški in nizka domača tarifa, ki je fiksna. Delež neplačil je na evropskem povprečju in znaša 1,3 odstotka vseh, medtem ko znaša delež distribucijskih izgub 9,4 odstotka. Letni promet je na Banjaluški borzi znašal vsega 167 milijonov mark kar pomeni 20-odstotno povišanje. Ena tretjina prometa je bila dosežena v decembru.
Razviti trgi
Indeksi razvitih trgov v letu 2010 z nadpovprečno rastjo
Ameriški delniški indeks S&P 500 je preračunano v evre od začetka leta zrasel že za 23 odstotkov, kar pomeni najvišjo rast v zadnjih 11 letih. Japonski delniški indeks Nikkei 225 je v letu 2010 v evrih na letni ravni zrasel za 20 odstotkov, medtem ko je japonski vlagatelj ob istem vložku izgubil približno dva odstotka. Japonski avtomobilski proizvajalec Toyota Motor je novembra letos že tretji mesec zapored zabeležil zmanjšanje svoje proizvodnje vozil na globalni ravni, in sicer za 8,7 odstotka na 656.924 vozil.
Estonija z januarjem članica EMU; ugodni makroekonomski podatki preostalih članic
Prvega januarja 2011 je Estonija svoje krone zamenjala za skupno evropsko valuto in postala 17. članica evrskega območja. Rast denarnega agregata M3 je glede na oktober v EMU zrasla za 1,9 odstotka. Količina posojil nefinančnim zasebnim družbam, gospodinjstvom in podjetjem se je novembra na medletni ravni okrepila za dva odstotka. Novembra je stopnja brezposelnosti v Franciji znašala 9,3 odstotka, število brezposelnih se je v omenjenem obdobju povečalo za 21.300.
Trgi v razvoju
Indeks delniških trgov v razvoju MSCI Emerging markets se po petih zaporednih dneh nahaja na najvišji vrednosti od junija 2008 naprej. Trenutna vrednost indeksa MSCI Emerging markets znaša 1.159,19 točk.
Kitajska
Indeks proizvodnje je na Kitajskem v mesecu decembru padel na vrednost 53,9 odstotka, medtem ko je v mesecu novembru ta znašal 55,2 odstotka. To pomeni prvi padec industrijske proizvodnje na Kitajskem po petih mesecih in med drugim pomeni tudi nižji pritisk na inflacijo v prihajajočih mesecih. Kitajski delniški indeks Shanghai (notranji trg delnice izdaje A) se je v letu 2011 med največjimi delniškimi trgi izkazal za najmanj donosnega. V letu 2010 je na vrednosti izgubil 14 odstotkov.
Singapur
V zadnjih treh mesecih leta 2010 je gospodarska rast v Singapurju znašala 6,9 odstotka na letni ravni. Indeks potrošniških cen (CPI) je v mesecu novembru zrasel za 3,8 odstotka, kar pomeni najhitrejšo rast v zadnjih 22 mesecih. V letu 2010 je singapursko gospodarstvo beležilo 14,7-odstotno rast, kar ga uvršča na prvo mesto med vsemi gospodarstvi na svetu. Potem, ko je singapurski delniški indeks v letu 2009 zrasel za 75 odstotkov, je ta v letu 2010 na vrednosti pridobil še dodatnih 16 odstotkov, kar je pomenilo najhitrejšo rast v zadnjih 20-ih letih. To je dober obet za celotno azijsko regijo tudi za leto 2011.
Optimistične napovedi tudi za leto 2011
Glede na napovedi večine ekonomistov, ostaja azijska gospodarska rast na prvem mestu tudi v letu 2011, glavno tveganje ostaja inflacija. Številni analitiki so mnenja, da bomo do junija priča 24-im dvigom realnih obrestnih mer azijskih centralnih bank. Kitajska je v zadnjih treh mesecih dvignila temeljno obrestno mero dvakrat, in sicer vsakič za 25 bazičnih točk, indijska centralna banka pa v letu 2011 kar 6-krat. Zaradi močne onesnaženosti ozračja in neprimerne infrastrukture bodo oblasti v Pekingu v letu 2011 dovolile le 240 tisoč novih registracij vozil, kar pomeni dve tretjini manj kot so jih registrirali v letošnjem letu.
Surovine, devize, obveznice
Surovine z izrazito rastjo v preteklem letu
Baker je močno porasel tudi zadnji teden v decembru, saj naj bi se apetiti Kitajske po bakru krepili, na Čilu pa je obrat Chuquicamata zajel požar. V letu 2010 so surovine v povprečju beležile višje tečaje od delnic, obveznic ali dolarja. Zanimivo je, da se je kot razlog za višje cene surovin največkrat omenjala Kitajska, katere notranji indeks Shanghai je celo beležil 14-odstotni upad vrednosti.
Med večjimi porasti velja izpostaviti kmetijske surovine, katerim cena se je močno povečala zaradi izrazitih naravnih pojavov kot so suša v Rusiji, poplave v Pakistanu in Avstraliji in suho vreme v Argentini in Braziliji. Bombaž je pridobil neverjetnih 89 odstotkov zaradi visokega povpraševanja Kitajske po tekstilu.