Dinamiko na borznem parketu je krojil splet objav dobrih gospodarskih podatkov v ZDA in na Kitajskem, dobre objave poslovnih rezultatov v bančnem sektorju ter pozitivna pričakovanja okoli zasedanja Evropskega sveta v Bruslju. Sektor informacijske tehnologije je z začetkom objav četrtletnih poslovnih rezultatov, zaradi vse večjega upada zanimanja za PC-je in informacijskih storitev, najbolj razočaral.
ZDA in Kitajska sta v začetku tedna pozitivno presenetila borzne trge
Ameriška prodaja na drobno se je v septembru okrepila za 1,1 odstotka. Ameriška agencija Dow Jones Newswires je na podlagi javnomnenjske raziskave ocenila le 0,7 odstotno rast. Ameriško ministrstvo za trgovino je objavilo tudi revidiran podatek za avgust. Avgustovska prodaja na drobno se je po revidiranih podatkih zvišala za 1,2 odstotka, in ne za 0,9 odstotka, kakor je ministrstvo sprva objavilo. Pozitiven trend rasti v prodaji je nekoliko nenavaden ob visoki stopnji brezposelnosti, ki se trenutno v ZDA giblje okoli 7,8 odstotka. Da bi se trend pozitivne rasti potrošnje nadaljeval, se bodo morale izboljšati tudi razmere na trgu dela, ki se kljub nedavnemu »lepotnemu popravku« nič kaj bistveno ne izboljšujejo. Kitajska je na drugi strani Tihega oceana septembrski izvoz presenetljivo povečala. Kitajska carinska uprava je objavila 9,9 odstotno rast izvoza v primerjavi z lanskim septembrom, kar je znatno več kot avgusta, ko so zabeležili le 2,7 odstotno rast. Izvoz v ZDA je v prvih devetih mesecih zrasel za 9.6 odstotka, medtem ko se je izvoz v Evropsko unijo, v istem obdobju, skrčil za 5,6 odstotka.
Tretje četrtletje najbolj ugodno za banke
Tretje četrtletje je bilo po prvih objavah poslovnih rezultatov najbolj ugodno za banke. Ameriške banke Morgan Stanley, Wells Fargo, Citigroup in Goldman Sachs so v tretjem četrtletju presegla pričakovanja analitikov. Morgan Stanley je po zaslugi višjih prihodkov iz naslova trgovanja z dolžniškimi inštrumenti uspela za polovico znižati izgubo na vsega 1,01 milijarde USD, Wells Fargo je čisti dobiček povečala kar za 22 odstotkov, podobno je tudi Citigroup presenetljivo zabeležila 486 milijonov čistega dobička, Goldman Sachs pa se je po zaslugi povečanih prihodkov iz investicijskega bančništva izvlekla iz rdečih številk. Le druga največja ameriška banka Bank of America Corp. je negativno presenetilo analitike. Slednja je zabeležila močan padec čistega dobička, zaradi pravdanja v povezavi s prevzemom banke Merrill Lynch.
Največje presenečenje tega tedna so bila IT podjetja
Med največjimi, ki so v tem tednu razkrili svoje podatke so bili Intel, IBM, Microsoft in Google. Vsi, z izjemo Intela, so objavil rezultate, ki niso presegla pričakovanja analitikov. Le Intel je s poslovanjem v tretjem četrtletju presegel pričakovanja, razočaral pa je z negativno napovedjo za zadnje četrtletje.
Konec tedna v znamenju zasedanja Evropskega sveta
Konec delavnega tedna je bil v znamenju zasedanja Evropskega sveta v Bruslju. Voditelji članic Evropske unije so dosegli dogovor o usmeritvi za vzpostavitev enotnega bančnega nadzora, ki ga bo vodila Evropska centralna banka. Nadzor naj bi bil vzpostavljen tekom prihodnjega leta. Voditelji članic se na zasedanju niso uspeli dogovoriti glede drugega ključnega koraka pri reševanju bančnega sistema in sicer, kdaj bo 500 milijard EUR težek sklad-ESM začel z zalaganjem bank v težavah z svežim denarjem.