Nafta nekoliko dražja

Članek slika

Surova nafta se je v današnjem azijskem elektronskem trgovanju nekoliko podražila. Cene so navzgor potisnili najnovejši podatki o zalogah črnega zlata v ZDA, a je rast omejila zaskrbljenost glede izkupička srečanja članic Opeca in Rusije - trg namreč dvomi, da bi se na srečanju dogovorili za omejitev proizvodnje.

Članice kartela in Rusije bodo o morebitnem posegu v proizvodne kvote razpravljale na srečanju v Alžiriji. Iranski minister za nafto Bijan Zanganeh je sicer na predvečer srečanja novinarjem pojasnil, da časovnica srečanja ne vključuje, da bi morali doseči dogovor v dveh dneh. "Potrebujemo čas za več posvetovanj," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Zanganeh.

Stališče Teherana pomeni, da se ostali udeleženci srečanja, še posebej regionalni rival in 'glavni' v kartelu Savdska Arabija, po vsej verjetnosti ne bodo pridružili kakršnemukoli skupnemu načrtu o omejitvi proizvodnje. Zanganeh je sicer nakazal, da bi lahko Opec odločitev o stabilizaciji cen nafte zapečatil na srečanju 30. novembra na Dunaju.

Rez v proizvodnjo bi sicer pomiril trg, ki se že nekaj časa sooča s presežki nafte na trgu, kar je povzročilo tudi drsenje cen navzdol. Pozitivno so na cene vplivali najnovejši podatki o stanju zalog nafte v ZDA. Ameriški naftni inštitut API je namreč v torek objavil, da so se zaloge črnega zlata v minulem tednu zmanjšale za 752.000 159-litrskih sodov.

Zahodnoteksaška nafta z dobavo v novembru se je podražila za en cent na 44,68 dolarja, novembrske terminske pogodbe za sevnernomorsko nafto brent pa so pridobile 21 centov in so pri 46,18 dolarja.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja