Ljubljanska borza je skrajšan trgovalni teden, v petek se namreč zaradi priprav na uvedbo mednarodnega trgovalnega sistema Xetra ne bo trgovalo, sklenila z negativnim predznakom. Tečaji delnic so se v povprečju znižali, med pomembnejšimi delnicami pa so največji padec na tedenski ravni utrpele Savine delnice.
Indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP je trgovanje sklenil pri 840,73 točke, kar je 1,03 odstotka manj kot minuli petek.
Borzni posredniki so v tem tednu skupaj s svežnji sklenili za 8,4 milijona evrov poslov. Kot je za STA ocenil Andrej Zakotnik iz borznoposredniške hiše GBD, je tedenski promet skoraj na enaki ravni kot minuli teden. »Očitno so vlagatelji hiteli z zadnjimi trgovanji na starem sistemu,« je dejal.
Pocenila se je večina delnic v indeksu SBI TOP, razen Krkinih in Mercatorjevih. Krkine delnice so se na tedenski ravni podražile za 1,08 odstotka na 63,39 evra, medtem ko se je enotni tečaj Mercatorjevih zvišal za 0,63 odstotka na 158,87 evra.
V »najboljšem sosedu«, kot so napovedali ta teden, ob koncu leta pričakujejo 2,8 milijarde evrov čistih prihodkov od prodaje oz. 5,2 odstotka več kot lani. Čisti dobiček skupine naj bi medtem dosegel okoli 30 milijonov evrov, potem ko je bil lani 21,1 milijona evrov.
Mercator je sicer na ravni skupine v prvih devetih mesecih povečal tako prihodke kot dobiček. Prihodki od prodaje so znašali dobri dve milijardi evrov, kar je ob upoštevanju stalnih tečajev 4,9 odstotka višje kot v enakem obdobju lani oz. ob upoštevanju dejanskih tečajev 3,7 odstotka višje. V tem obdobju je skupina Mercator ustvarila 28 milijonov evrov čistega dobička.
Delnice Petrola so se pocenile za 3,30 odstotka na 251,91 evra, Telekoma Slovenije za 2,85 odstotka na 88,81 evra, Nove Kreditne banke Maribor za 2,57 odstotka na 10,23 evra in Gorenja za 1,69 odstotka na 10,23 evra.
Poleg omenjenih delnic, ki so vključene v prvo kotacijo, so se v tej kotaciji pocenile še delnice Intereurope (-3,66 odstotka na 3,95 evra) in Luke Koper (-1,22 odstotka na 17,86 evra).
Največji »izgubar« tega tedna so sicer Savine delnice, ki so ta teden utrpele 23,79-odstotni padec, njihov enotni tečaj pa se je oblikoval pri 92,16 evra. Po Zakotnikovem mnenju je razlog za padec teh delnic, ker Sava ne kupuje več lastnih delnic. Ko je Sava še kupovala svoje delnice, je bil tečaj bolj stabilen, je dejal in ocenil, da zaenkrat kaže, da se bo cena delnice vsaj deloma ustavila.
V ponedeljek prihaja Xetra
V petek se na borzi ne bo trgovalo, saj bodo potekale priprave na uvedbo mednarodnega trgovalnega sistema Xetra. Po Zakotnikovem mnenju bodo vlagatelji potrebovali nekaj časa, da se na nov sistem, ki ga sam ocenjuje kot pozitivnega, navadijo. »Vsi upamo na večjo likvidnost borze in na večje zanimanje s strani tujih vlagateljev,« je poudaril.
Borza bo Xetro uvedla v ponedeljek, ko se bodo začela uporabljati tudi nova pravila borze. Osrednja sprememba novih pravil je prehod na zaključni tečaj kot uradni borzni tečaj vrednostnih papirjev.
Xetra bo omogočila lažji dostop do slovenskega trga tujim finančnim posrednikom, kar bo imelo pozitiven vpliv na likvidnost in tudi oblikovanje tečajev delnic. Za dosego večjega zanimanja tujih vlagateljev za slovenske produkte se vzporedno v tujih finančnih centrih izvaja tudi mednarodna promocija.