Kaj je pretekli teden poganjalo Wall Street

Članek slika

Borzni vlagatelji, nekoliko razbremenjeni zaradi novoletnega dogovora o davkih v Washingtonu, so tudi v drugem tednu novega leta potisnili borzne indekse na Wall Streetu navzgor.

Industrijski indeks Dow Jones je od petka preteklega tedna napredoval za 53,22 točke oziroma 0,4 odstotka na 13.488,43 točke. Širši indeks Standard & Poor's 500 je napredoval za 5,58 točke oziroma 0,4 odstotka na 1472,05 točke in je blizu svoje najvišje vrednosti vse od leta 2007. Tehnološki indeks Nasdaq Composite pa je pridobil 23,97 točke oziroma 0,8 odstotka in teden končal pri 3125,63 točke.

Vnovčevanje dobičkov po izogibu fiskalnega prepada

Teden se je začel previdno in Dow Jones je izgubil 50 točk. Vlagatelji so pobirali dobičke iz prvega tedna v novem letu, ko so se demokrati in republikanci dogovorili glede davkov in s tem preprečili t.i. fiskalni prepad. Hkrati pa je vladala previdnost pred nejasnim začetkom sezone objav četrtletnega poslovanja družb.

Dow Jones je nazadoval tudi v torek, in sicer za malce več kot 55 točk, kar so analitiki argumentirali z nadaljevanjem previdnosti pred objavo četrtletnih poslovnih rezultatov podjetij, za katero pričakovanja niso prevelika. V sredo pa je Dow Jones pridobil več kot 60 točk, saj je proizvajalec aluminija Alcoa presenetil z boljšo prodajo v zadnjem četrtletju od pričakovane, dobiček šestih centov na delnico pa je bil v skladu z napovedmi analitikov.

Lew zamenjal Geithnerja

Rast indeksov se je nadaljevala tudi v četrtek, ko je navdušilo poročilo ministrstva za trgovino o povečanju grosističnih zalog in prodaje v novembru. Pomagalo je tudi poročilo o rasti kitajskega izvoza, Wall Street pa tudi ni imel pomislekov o novem finančnem ministru ZDA Jacku Lewu, ki ga je Obama v četrtek uradno predlagal za zamenjavo za Timothyja Geithnerja. Navdušenja ni skazila niti napoved novih pravil o hipotekarnem posojanju, ki bi naj preprečila ponovitve krize, kot je bila zadnja v letu 2008.

Povečanje zunanjetrgovinskega primanjkljaja

Na petkovo borzno trgovanje je vplivalo poročilo ministrstva za trgovino o povečanju novembrskega zunanjetrgovinskega primanjkljaja ZDA za 15,8 odstotka na 48,7 milijarde dolarjev. Večji primanjkljaj pomeni manjšo gospodarsko rast. Kljub temu pa vlagatelji niso povsem izgubili poguma. Dow Jones je v petek napredoval za 17,21 točke oziroma 0,1 odstotka, Nasdaq za 3,88 točke oziroma 0,1 odstotka, S&P 500 pa je nazadoval, ampak le za 0,07 točke. V tekočem letu je tako Dow Jones pridobil 384,29 točke oziroma 2,9 odstotka, S&P 500 45,86 točke oziroma 3,2 odstotka, Nasdaq pa 106,12 točke oziroma 3,5 odstotka.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja