Federal Reserve nima razloga za spreminjanje denarne politike

Članek slika

Glede na statistiko in splošno gospodarsko klimo med analitiki ni nobenega dvoma, da ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) po dvodnevnem zasedanju Odbora za odprti trg (FOMC) v torek in sredo ne bo spreminjala ključne obrestne mere. Ugibanja zato potekajo o tem, kaj se bo dogajalo do konca leta in celo v naslednjem letu.

FOMC je decembra lani prvič po letu 2006 zvišal ključno obrestno mero, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, ki je na višku zadnje finančne krize konec leta 2008 padla na praktično ničlo (0 do 0,25 odstotka). Začetek višanja obrestnih mer, ki bi bil dokaz, da se je ameriško gospodarstvo končno izvleklo iz krize, so lani pričakovali skozi vse leto, vendar je vedno nekaj zmanjkalo.

Cilj Fed je cenovna stabilnost

Predsednica centralne banke Janet Yellen vedno govori, da bo denarna politika odvisna od razmer na terenu in doslej, odkar je od leta 2014 na položaju, se je tega držala in ni z ničemer presenetila. Fedov mandat je, da skuša ohranjati gospodarsko rast z obrestnimi merami, ki jih prilagaja zaradi iskanja ravnovesja med zaposlovanjem in inflacijo. Ta je bila januarja uradno 1,4-odstotna.

Cilj je dveodstotna letna inflacija, stopnja brezposelnosti pa je že tam, kjer ni težav. Trenutno je 4,9-odstotna, ameriška ekonomija pa nadaljuje z rastjo novega zaposlovanja. Inflacija je nizka tudi zaradi trdnega tečaja dolarja in nizkih cen nafte, kar je ugodno za potrošnike, vendar ne bo trajalo večno in Fed mora najti pravi trenutek, da dovolj zgodaj predvidi, kdaj bo inflacija začela rasti, ter pravočasno ukrepa.

Yellenova verjetno brez sprememb denarne politike

Za zdaj te nevarnosti ni in ugibanja analitikov se vrtijo okoli tega, kolikokrat bo Fed letos in prihodnje leto povišal obresti. Trenutno soglasje večine je enkrat ali dvakrat, vendar nima smisla ugibati, ker bo politika odvisna od razmer na terenu. Potrošniki trenutno uživajo v nizkih cenah bencina, vendar pa trden dolar skupaj z ohlajevanjem rasti na tujem dela težave proizvajalcem, ki izvažajo.

O tem bo Yellenova v sredo po objavi odločitve, ki pričakovano ne bo prinesla spremembe obrestne politike, govorila na novinarski konferenci. Njeni strokovnjaki v banki pa bodo objavili ocene o gospodarski rasti, inflaciji in stopnji brezposelnosti. Ukrepa v smeri višanja obrestni nihče ne pričakuje, o morebitnem nižanju ključne obrestne mere pa nihče ne upa niti ugibati, ker bi tak ukrep pomenil, da je nekaj hudo narobe.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja