Evropske borze čakajoč na nove spodbude

Članek slika

Trgovanje na pomembnejših borzah v Evropi se je danes začelo večinoma z negativnim predznakom. Več spodbude trgu je pričakovati v nadaljevanju tedna, ko bodo podjetja začela objavljati četrtletna poročila o poslovanju.

Pred sredo, ko je napovedan govor novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, so številni vlagatelji zadržani z naročili. Od govora si obetajo predvsem namige o bodoči gospodarski politiki ZDA, pojasnjujejo analitiki.

Indeks najpomembnejših podjetij v Evropi Eurostoxx 50 se je do okoli 10. ure znižal za 0,22 odstotka in se giblje okoli 3314 točk.

V Londonu se je indeks FTSE 100 doslej zvišal za 0,08 odstotka. V območju evra se je v Frankfurtu indeks DAX doslej znižal 0,22 odstotka vrednosti, medtem ko v Parizu indeks CAC 40 beleži 0,34-odstoten padec.

Tečaj evra se prvi trgovalni dan novega tedna komajda kaj spreminja. Zjutraj je bilo treba na borzi v Frankfurtu za en evro odšteti 1,0534 dolarja, kar je podobno kot v petek zvečer. Evropska centralna banka je v petek določila referenčni tečaj evra pri 1,0589 dolarja.

Tudi ugodni konjunkturni podatki iz Nemčije niso mogli spodbuditi rasti tečaja evra. Izvoz največjega evropskega gospodarstva se je novembra lani nepričakovano močno povečal. Povečal se je tudi obseg industrijske proizvodnje, čeprav za manj, kot pa so pričakovali analitiki.

Na pomembnejših borzah v Aziji so se tečaji danes večinoma zvišali, potem ko se je petkovo trgovanje na borzi na Wall Streetu končalo z rekordoma dveh od treh najpomembnejših indeksov. Medtem ko je bila borza v Tokiu danes zaradi praznika zaprta, se je v Hongkongu indeks Hang Seng zvišal za 0,25 odstotka, v Šanghaju pa indeks Shanghai Composite za 0,54 odstotka.

V Avstraliji so se delnice v povprečju podražile za 0,84 odstotka. Negativna gibanja pa je bilo opaziti na Tajvanu (-0,32 odstotka) in v Južni Koreji (-0,02 odstotka).

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja