Nova vlada ima po mnenju ekonomista Bogomirja Kovača nekaj prihodnjih korakov z zavezami Slovenije Evropski komisiji že začrtanih, bolj pomembno pa je, kako učinkovito se bo lotila nadaljnjih sistemskih in razvojnih usmeritev. Ekonomist Jože P. Damijan ob tem upa, da bo predvsem pragmatična, in ne ideološka.
"Sedaj je vse odvisno od koalicije, so pa prvi koraki postavljeni v znane okvirje, ki jih je Sloveniji postavila Evropska komisija," je za STA izide nedeljskih parlamentarnih volitev pospremil Kovač. To je nekaj, čemur se nobena vlada ne bi mogla izogniti, pomembno pa je, "kako učinkovito se bo tega lotila in kakšne bodo sistemske in razvojne usmeritve, ki jih bo začela graditi od tukaj naprej".
"Toda na izbiro ukrepov ne bi smela vplivati ideologija, temveč trezna presoja na podlagi analiz," v svojem blogu opozarja Damijan. Hitenje s fiskalno konsolidacijo ali hitro zniževanje javne porabe ali davkov na podlagi konservativne ideologije ima namreč lahko zelo negativne učinke na okrevanje, je zapisal.
Po Kovačevih besedah se bo znotraj jesenske proračunske razprave za prihodnje leto in ob pogoju, da rebalans letošnjega proračuna ne bo potreben, videlo, kje nadaljevati fiskalno konsolidacijo in kje iskati trdnejše strategije gospodarske rasti in zaposlenosti. "To bi moralo postati središčna os," je poudaril in opozoril, da tega vlade do sedaj niso počele.
Pomembno področje pa je povezano s sanacijo bančnega sistema in razdolževanjem gospodarstva, kar bo po njegovem mnenju treba reševati od primera do primera. Izvedba in preusmeritev je pomembna tudi za politično stabilizacijo, je menil Kovač in pojasnil: "Treba se je zavedati, da je bila politična nestabilnost v zadnjih treh, štirih letih temelj ekonomske nestabilnosti."