Banke morajo bolje informirati potrošnike o kreditih

Članek slika

Zveza potrošnikov Slovenije poziva banke, naj izboljšajo informiranje potrošnikov o lastnostih in tveganjih potrošniških kreditov. Nova zakonodaja kreditodajalcem predpisuje celovito informiranje potrošnikov o kreditih še pred sklepanjem kreditne pogodbe. Prvi pregled bančnih praks, ki so ga izvedli pri ZPS, je pokazal, da le redke banke izpolnjujejo svoje dolžnosti.

Potrošnik mora biti seznanjen s ključnimi lastnostmi in stroški kredita

Novi Zakon o potrošniških kreditih kreditodajalce obvezuje k natančnemu informiranju potrošnika o kreditu že  fazi, ko le-ta poizveduje po ugodnih ponudbah. Namen zakona je jasen – potrošnik mora biti seznanjen s ključnimi lastnostmi in stroški kredita. Prav tako mora poznati svoje pravice in dolžnosti ter se zavedati tveganj, ki se jim izpostavlja z najemom kredita. Tako mora kreditodajalec potrošniku izročiti standardiziran obrazec (ti. »Standardne predhodne informacije za potrošniški kredit«) z informacijami o kreditu, potrošniku pojasniti tveganja najema kredita ter na potrošnikovo željo tudi izročiti vzorec kreditne pogodbe. »Tako potrošnik lahko oceni, koliko bo za kredit dejansko plačal, na enostaven način primerja ponudbe med seboj ter išče najugodnejšega ponudnika. Še posebej v času, ko pričakujemo zvišanja obrestnih mer, je pomembno, da kreditodajalec potrošniku pojasni, kako lahko rast obrestne mere vpliva na rast obroka kredita«, pravi Boštjan Krisper, finančni svetovalec pri ZPS.

V teoriji že v praksi še ne

Zaskrbljujoče je, da se predpisane spremembe še niso uveljavile v praksi. Pri ZPS so v mesecu maju preverili, kako bankirji svetujejo potrošnikom, ki se zanimajo za najem stanovanjskega kredita. Zanimalo jih je torej, če banka potrošniku izroči predpisani obrazec in vzorec pogodbe ter pojasni tveganja. Predpisani obrazec je potrošnik takoj dobil le v poslovalnici UniCredit Banke, na njegovo izrecno zahtevo pa so mu ga izročili še pri Banki Celje in Banki Koper. V ostalih bankah so izročitev standardiziranega obrazca pogojevali z izpolnitvijo vloge za kredit in z izročitvijo vse potrebne dokumentacije, ali pa zanj sploh še niso slišali. Le pri Banki Celje so spoštovali pravico potrošnika do vpogleda v kreditno pogodbo, drugje pa so mu pojasnili, da gre za zaupen dokument, ki se ga izroči šele ob podpisu. Prav tako je samo slaba polovica bančnih uslužbencev potrošniku pojasnila, da se njegov mesečni obrok lahko zviša. Le pri Abanki Vipa, Deželni banki, NLB in Raiffeisen banki pa je potrošnik prejel še nazorno simulacijo gibanja obroka za primer, če se obrestna Euribor spremeni.

Pogosta nespoštovanja in nepoznavanja zakonodaje

Raziskava Zveze potrošnikov Slovenije je pokazala, da v bankah in hranilnicah pogosto ne spoštujejo ali pa sploh ne poznajo novega zakona o potrošniških kreditih. Na ta način potrošnikom odrekajo pravico do informirane odločitve in povečujejo nevarnost napačnih odločitev potrošnika in kasnejših težav pri odplačevanju kredita. Boštjan Krisper iz ZPS pravi: »Nedopustno je, da zakonodaja, ki spodbuja odgovorno kreditiranje, ostaja mrtva črka na papirju. Predstavljajte si, da kupujete fotoaparat, prodajalec pa vam je tehnično specifikacijo pripravljen izročiti šele, ko ga boste plačali. Pri najemu stanovanjskega kredita pa gre najbrž za najpomembnejšo finančno odločitev v življenju posameznika. Banke pozivamo, naj izboljšajo svojo prakso ter potrošnike celovito informirajo o svoji ponudbi in tveganjih, ki jih morajo poznati pred najemom kredita.«